Certyfikaty umiejętności: drenowanie lekarskich kieszeni czy lekarstwo na kolejki?

Resort zdrowia chce zwiększyć liczbę specjalistów na rynku usług medycznych. Dlatego właśnie w systemie kształcenia podyplomowego mają obowiązywać certyfikaty umiejętności.

Takie zmiany zakłada przygotowany w resorcie projekt zmian w Ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

– Projekt noweli jest już przyjęty przez kierownictwo resortu zdrowia. Dzięki tym certyfikatom na rynku będzie więcej specjalistów, co spowoduje, że pacjenci będą mieli lepszy dostęp do świadczeń medycznych – przekonuje  Katarzyna Chmielewska, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa

Najpierw kurs, później egzamin
Jak tłumaczy, o certyfikat będą mogli starać się lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu. Do zdobycia niektórych certyfikatów będzie też potrzebna konkretna specjalizacja lekarska.

Żeby otrzymać certyfikat trzeba przejść szkolenie przeprowadzone przez podmiot posiadający akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – przewiduje projekt nowelizacji. Ma to gwarantować, że kurs został przeprowadzony na odpowiednim poziomie. Program szkoleń będzie zatwierdzał szef Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Gdy już lekarz przejdzie szkolenie, kolejnym wymogiem na drodze do uzyskania certyfikatu będzie pomyślne zdanie Państwowego Egzaminu Umiejętności. Ten egzamin ma przeprowadzać Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.

– Egzamin będzie składał się z dwóch części: testowej i ustnej. Lekarzowi będzie przysługiwało 6 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie się do egzaminu. Egzamin będzie płatny – wyjaśnia dyrektor Chmielewska.

Na razie MZ nie sprecyzowało z zakresu jakich umiejętności będzie można zdobyć certyfikat.

– Na razie rozpatrujemy wnioski o około 50 takich umiejętności – informuje dyrektor departamentu.

Ma nie być drogo
Sprawa certyfikatów wzbudziła w środowisku lekarskim kontrowersje. Wielu lekarzy uważa, że certyfikaty, to pomysł na dodatkowe wydrenowanie im kieszeni. Rzeczywiście, za kurs lekarz będzie musiał zapłacić sam. Może też jednak zapłacić za niego pracodawca. Ministerstwo Zdrowia wprowadzi też ograniczenia cen kursów.

– Zaprojektowano mechanizm mający na celu ograniczenie nadmiernego windowania cen przez jednostki szkolące. Organizatorzy kursu nie będą mogli żądać za szkolenie więcej niż 110 proc. poniesionych kosztów – zaznacza Katarzyna Chmielewska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH