Cała Polska leczy nadciśnienie - nowa kampania edukacyjna

Ponad 10 mln Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze krwi, ale co trzeci z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy - uważają kardiolodzy, którzy w czwartek (15 marca) zainicjowali nową kampanię edukacyjną "Cała Polska leczy nadciśnienie".

- Poprawia się skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce. Z tego możemy być zadowoleni. Z najnowszych danych wynika, że prawidłowo leczonych jest 26 proc. cierpiących z tego powodu osób - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami prof. Krystyna Widecka, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Prof. Krzysztof Narkiewicz z kliniki nadciśnienia tętniczego i diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pokreślił, że nasz kraj przoduje w Europie pod względem skuteczności leczenia nadciśnienia, któremu poddawanych jest coraz więcej osób. W 2003 r. u 12 proc. pacjentów ciśnienie było właściwie kontrolowane, a w 1993 r. - zaledwie u 4 proc.

Nadal jednak 36 proc. chorych na nadciśnienie jest źle leczonych, a 9 proc. osób mimo rozpoznania choroby w ogóle się nie leczy - wynika z przedstawionych na konferencji badań NATPOL.

Prof. Widecka zwróciła uwagę, że ciśnienie trzeba regularnie kontrolować, bo rzadko powoduje one dolegliwości, takie jak bóle głowy w okolicy potylicznej i zawroty głowy, uderzania gorąca, pulsowanie skroni, a także zaczerwienie twarzy i klatki piersiowej.

Prezes PTNT przypomniała w rozmowie z dziennikarzem PAP, że najbardziej niebezpieczne jest zbyt wysokie ciśnienie skurczowe. Jeśli mieści ono w granicach 140-160 mmHg, to jest ono tylko umiarkowanie podwyższone. Ale powyżej 160 mmHg staje się niebezpieczne. Może doprowadzić wylewu krwi do mózgu i aż dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko demencji.

Prof. Narkiewicz powiedział, że zmiany chorobowe w organizmie mogą powstać bardzo szybko, nawet po kilku latach. Miał pacjentów, którzy odstawili leki i już po 2-3 latach, gdy znowu pojawiło się nadciśnienie, doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych, serca i nerek.

- Potrafimy skutecznie leczyć - podkreśliła prof. Widecka. Jej zdaniem, tylko nieliczni chorzy są oporni na leczenie. Większość pacjentów, którzy nie reagują na leki, są jedynie źle leczeni. Występuje u nich tzw. pseudooporność, powodowana niewłaściwym doborem leków.

Kampania edukacyjna "Cała Polska leczy nadciśnienie" potrwa do końca grudnia 2012 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH