
Radni Bydgoszczy wyrazili w środę (27 stycznia) poparcie dla obywatelskiej inicjatywy utworzenia w mieście Uniwersytetu Medycznego. Nowa uczelnia - według złożonego w Sejmie projektu ustawy - miałaby powstać z wyłączenia Collegium Medium z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Stanowisko w sprawie utworzenia uniwersytetu, zaproponowane przez prezydenta miasta Rafała Bruskiego, zostało przyjęte przez aklamację.
"Rada Miasta Bydgoszczy wyraża pełne poparcie dla obywatelskiej inicjatywy utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Jednocześnie deklaruje zaangażowanie organizacyjne, prawne i finansowe niezbędne do utworzenia nowej uczelni. Powstanie Uniwersytetu Medycznego wpisuje się w cele zawarte w Programie Sektorowym Miasto Nauki, będącym częścią Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 r." - napisano stanowisku.
Radni zaapelowali do wszystkich osób, które będą miały wpływ na podejmowane w tej sprawie decyzje, o nie ignorowanie głosu ponad 160 tys. mieszkańców i bydgoskiego środowiska naukowego. Jednocześnie wyrazili wdzięczność osobom, które zaangażowały się w zbieranie podpisów poparcia i złożyły podpisy na listach poparcia projektu.
W stanowisku przypomniano też apel radnych z 26 sierpnia 2004 r., którzy sprzeciwili się włączeniu ówczesnej Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Połączenie Akademii Medycznej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nastąpiło na podstawie ustawy 24 listopada 2004 r. Wcześniej senaty obu uczelni podjęły uchwały w tej sprawie: akademia - 28 października 2003 r. i uniwersytet - 28 października 2003 r. W wyniku fuzji dotychczasowa akademia stała się Collegium Medicum UMK.
Prezydent Bruski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że miasto wspierało zarówno Akademię Medyczną i Collegium Medicum. Podał, że przekazywano nieruchomości, przyznawano stypendia i nagradzano profesorów.
- W tej chwili, jeżeli jest taka potrzeba dla zrealizowania tego wielkiego dzieła (utworzenia uniwersytetu - PAP), miasto jest w stanie zaakceptować pomoc finansową. Miasto może wspierać finansowo, przekazując chociażby nieruchomości, ale także dotacje na różnego rodzaju potrzeby, które będą się pojawiać - powiedział prezydent miasta.
Bruski odniósł się do uchwały UMK w sprawie zachowania integralności uczelni i negatywnej opinii Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich w sprawie podziału uczelni, które zostały przyjęte we wtorek (26 stycznia).
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 18:47 Radiowóz przewiózł do szpitala 6-miesięczne dziecko, dyspozytor nie wysłał karetki. Słusznie?
- 17:55 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- 17:41 W sobotę w Warszawie kreatywne spotkania ze sztuką dla chorych na nowotwory
- 16:47 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
- 14:57 Gowin: ministerstwo nie będzie niczego narzucać w sprawach statutów uczelni
- 14:30 Co zawiera projekt nowelizacji ustawy ws. cen prądu?
- 13:55 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Z roku na rok spada sprawność fizyczna dzieci w Polsce. Czy ten trend można odwrócić?
- 3 Medicover przejmie za ponad 300 mln zł szpitale Neomedic
- 4 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 5 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 6 Ryki: nie wiadomo kiedy szpital wznowi działalność
- 7 Prof. Czauderna: system odszkodowawczy za zdarzenie niepożądane działa wadliwie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych