Bydgoszcz: radni za utworzeniem Uniwersytetu Medycznego Radni poparli obywatelską inicjatywę utworzenia w Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Fot. archiwum

Radni Bydgoszczy wyrazili w środę (27 stycznia) poparcie dla obywatelskiej inicjatywy utworzenia w mieście Uniwersytetu Medycznego. Nowa uczelnia - według złożonego w Sejmie projektu ustawy - miałaby powstać z wyłączenia Collegium Medium z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Stanowisko w sprawie utworzenia uniwersytetu, zaproponowane przez prezydenta miasta Rafała Bruskiego, zostało przyjęte przez aklamację.

"Rada Miasta Bydgoszczy wyraża pełne poparcie dla obywatelskiej inicjatywy utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Jednocześnie deklaruje zaangażowanie organizacyjne, prawne i finansowe niezbędne do utworzenia nowej uczelni. Powstanie Uniwersytetu Medycznego wpisuje się w cele zawarte w Programie Sektorowym Miasto Nauki, będącym częścią Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 r." - napisano stanowisku.

Radni zaapelowali do wszystkich osób, które będą miały wpływ na podejmowane w tej sprawie decyzje, o nie ignorowanie głosu ponad 160 tys. mieszkańców i bydgoskiego środowiska naukowego. Jednocześnie wyrazili wdzięczność osobom, które zaangażowały się w zbieranie podpisów poparcia i złożyły podpisy na listach poparcia projektu.

W stanowisku przypomniano też apel radnych z 26 sierpnia 2004 r., którzy sprzeciwili się włączeniu ówczesnej Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Połączenie Akademii Medycznej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nastąpiło na podstawie ustawy 24 listopada 2004 r. Wcześniej senaty obu uczelni podjęły uchwały w tej sprawie: akademia - 28 października 2003 r. i uniwersytet - 28 października 2003 r. W wyniku fuzji dotychczasowa akademia stała się Collegium Medicum UMK.

Prezydent Bruski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że miasto wspierało zarówno Akademię Medyczną i Collegium Medicum. Podał, że przekazywano nieruchomości, przyznawano stypendia i nagradzano profesorów.

- W tej chwili, jeżeli jest taka potrzeba dla zrealizowania tego wielkiego dzieła (utworzenia uniwersytetu - PAP), miasto jest w stanie zaakceptować pomoc finansową. Miasto może wspierać finansowo, przekazując chociażby nieruchomości, ale także dotacje na różnego rodzaju potrzeby, które będą się pojawiać - powiedział prezydent miasta.

Bruski odniósł się do uchwały UMK w sprawie zachowania integralności uczelni i negatywnej opinii Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich w sprawie podziału uczelni, które zostały przyjęte we wtorek (26 stycznia).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH