Bydgoszcz chce mieć własny Uniwersytet Medyczny. Projekt ustawy - gotowy Bydgoszcz chce mieć własny, niezależny Uniwersytet Medyczny Fot. Archiwum

Trwa spór wokół działającego od jedenastu lat, w ramach struktur Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, bydgoskiego Collegium Medicum. Mieszkańcy Bydgoszczy chcą jego wydzielenia i utworzenia Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w ich mieście. Władze uczelni nie są jednak przychylne takiemu rozwiązaniu.

O bydgoski UM walczy Komitet Obywatelski Inicjatywy o Utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Jego inicjatorem i pełnomocnikiem jest dr Zbigniew Pawłowicz, wieloletni dyrektor Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, a obecnie radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wcześniej senator.

90 proc. członków komitetu to przedstawiciele bydgoskich uczelni: Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Są też przedstawiciele władz miasta, dwóch stowarzyszeń: Metropolii Bydgoskiej oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, a także Uniwersytetu Gdańskiego, z którym początkowo związany był obecny kampus medyczny w Bydgoszczy.

Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Zbigniew Pawłowicz, formalne zabiegi o własną uczelnię medyczną rozpoczęto 28 września, gdy Komitet złożył u marszałek Sejmu projekt ustawy powołującej Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy. W ciągu trzech miesięcy inicjatywa musi zdobyć 100 tys. podpisów, aby projekt trafił do Sejmu. Ten będzie miał sześć miesięcy na poddanie tej ustawy legislacji.

Takie były początki
Zbigniew Pawłowicz przypomina, że historia medycyny akademickiej w Bydgoszczy rozpoczęła się w 1951 r., kiedy powstało tu podyplomowe studium doskonalenia lekarzy.

- Korzeniami nasza uczelnia związana jest z Gdańskiem, nie z Toruniem - podkreśla.

W latach 1971-1975 w Bydgoszczy działał Zespół Nauczania Klinicznego, następnie w 1975 r. została powołana Filia Akademii Medycznej w Gdańsku z siedzibą w Bydgoszczy, a w roku 1979 - Zamiejscowy II Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku, który funkcjonował aż do 1984 r.

Jak wskazuje dr Zbigniew Pawłowicz, w oparciu o współpracę z ówczesną Akademią Medyczną w Gdańsku władze regionalne i korporacja medyczna dążyły do utworzenia uczelni medycznej w Bydgoszczy. I tak w 1984 w oparciu o bazę dydaktyczną i szpitalną znajdującą się wyłącznie w Bydgoszczy powołano Akademię Medyczną która funkcjonowała samodzielnie przez kolejne dwadzieścia lat, aż do roku 2004. Obchodząc swoje 20-lecie miała więcej studentów niż uczelnie w Białymstoku, Łodzi czy Szczecinie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH