RZX/Rynek Zdrowia | 23-10-2019 19:43

Bukareszt: prof. Maciej Banach z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Medycyny i Farmacji

Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, prof. Maciej Banach, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycyny i Farmacji "Carol Davila" w Bukareszcie. Uroczystość odbyła się w sali głównej Pałacu Parlamentu Rumunii.

Uroczystość odbyła się w sali głównej Pałacu Parlamentu Rumunii Fot. materiały prasowe

Uniwersytet Medycyny i Farmacji "Carol Davila" to jedna z najstarszych uczelni medycznych w regionie, świętująca 162 rocznicę powstania. Według World University Rankings jest czwartą, najlepszą uczelnią w Rumunii.

- Tytuł doktora honoris causa to dla mnie ogromny zaszczyt i zobowiązanie - mówi prof. Banach. - Także dlatego, że w trakcie ceremonii zostałem nazwany przyjacielem rumuńskiej kardiologii. Będę zatem starał się dalej wspierać naukowe grupy badawcze z Europy Centralnej i Wschodniej, by pokazać, że potencjał wielu z nich w niczym już nie odstaje od najlepszych grup badawczych Europy Zachodniej - dodaje.

To już trzeci tytuł doktora honoris causa prof. Macieja Banacha. Poprzednie były nadane w 2018 roku przez Narodowe Centrum Badawcze im. Dr. Strazhesko - Instytut Kardiologii w Kijowie na Ukrainie oraz Uniwersytet Medycyny i Farmacji Victor Babes w Timisoarze w Rumunii.

Prof. Maciej Banach jest laureatem wielu innych nagród i wyróżnień. Od lutego 2014 r. jest dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ICZMP), kierownikiem Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownikiem Ośrodka Badań Serca i Naczyń na Uniwersytecie Zielonogórskim, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz ICZMP.

Ma na swoim koncie ponad 700 publikacji naukowych.