PAP/Rynek Zdrowia | 17-09-2008 11:12

Brytyjskie badania: Cukrzykom może pomóc herbatka rumiankowa?

Codzienna porcja rumiankowego przysmaku może redukować zagrożenia powikłań cukrzycy typu II, takich jak utrata wzroku czy uszkodzenia nerwów i nerek. Takie wyniki przedstawia brytyjska fundacja Diabetes UK, działająca na rzecz chorych na cukrzycę.

Autorzy pracy są zdania, że wyniki ich badań mogą doprowadzić do powstania nowych leków na cukrzycę typu II. Jest to najczęstsza odmiana cukrzycy. Pojawia się, gdy nasze tkanki nie reagują prawidłowo na insulinę - hormon, który reguluje wykorzystanie przez organizm glukozy z pokarmu.

W ostatnich latach liczba chorych na cukrzycę II dramatycznie rośnie na całym świecie, co jest w dużym stopniu związane z siedzącym trybem życia i niezdrową, zbyt kaloryczną dietą.

Naukowcy z Uniwersytetu w Toyama, współpracujący z badaczami brytyjskimi przez 21 dni podawali napar z rumianku szczurom chorym na cukrzycę. Wyniki porównywano z kontrolną grupą zwierząt, będąca na zwykłej diecie.

Okazało się, że u gryzoni pijących rumianek poziom glukozy we krwi był znacznie niższy niż u szczurów kontrolnych. Co więcej, rumianek hamował aktywność enzymu - reduktazy aldozy, który ma wpływ na rozwój powikłań cukrzycy, takich jak uszkodzenie siatkówki oraz nerek.

W obecności nadmiaru glukozy, reduktaza aldozy przekształca ją w alkohol o nazwie sorbitol. Ten gromadzi się w komórkach, np. w siatkówce oka czy nerek, powodując ich obrzęk, zmianę jej budowy i funkcji. Ostatecznie prowadzi to do uszkodzenia narządu i powikłań, takich jak zaburzenia widzenia, a nawet ślepota czy niewydolność nerek.

Rumianek jest od lat stosowany w medycynie ludowej, jako środek na różne dolegliwości, np. przeziębienia, bóle menstruacyjne czy stres.

Dr Victoria King z Diabetes UK uważa, że na razie za wcześnie jest, by cukrzycy zaczęli pić większe ilości naparu z rumianku. Według niej, cukrzycę typu II można dobrze kontrolować za pomocą diety, aktywności fizycznej oraz przepisanych przez specjalistę leków. Jest to bradzo dobry sposób zapobiegania jej powikłaniom.