Bronisław Komorowski: nie chcę wetować ustaw zdrowotnych, porozmawiajmy

W środę (15 grudnia) prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się w Belwederze z przedstawicielami środowisk medycznych w ramach Forum Debaty Publicznej poświęconemu kształceniu kadr w medycynie. Podczas spotkania prezydent mianował swoim doradcą ds. ochrony zdrowia dr n. med. Macieja Piróga, dyrektora Instytutu "Pomnika - Centrum Zdrowia Dziecka" w warszawskim Międzylesiu.

Irena Wóycicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta przypomniała, że dyskusja odbywa się we tle procesu legislacyjnego związanego z ustawą o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zwróciła także uwagę, że środowisko medyczne od dawna postulowało zmiany w zakresie kształcenia.

– Zależy mi na tym, aby debaty takie jak dzisiejsza były kontynuowane, najlepiej z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz – mówił Bronisław Komorowski. – Nie chodzi przy tym o budowanie katalogu wątpliwości, ale przede wszystkim o wypracowanie dobrych, przemyślanych rozwiązań – wyjaśnił prezydent.

Staż podyplomowy: za i przeciw

Michał Piróg zaznaczył, że konieczność upraktycznienia studiów lekarskich, którą dostrzega większość środowiska, współgra z proponowaną przez resort zdrowia likwidają stażu podyplomowego. Nauka praktyczna zostałaby przesunięta do uczelni medycznych, dlatego tak istotny wydaje się obecnie głos rektorów.

– Trzeba także zmienić sam program studiów: usunąć to, co zbędne i wprowadzić zakresy, których brakuje. Czy jednak rok akademicki 2011/2012 może być pierwszym rokiem obowiązywania nowej ustawy? – pytał nowy doradca prezydenta.

Zdaniem prof. Marka Krawczyka, rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – nie.

– Zmiana programów nauczania jest niezbędna, ale lekarz i lekarz dentysta to zawody regulowane, dlatego nie widzę możliwości realizacji takiego przedsięwzięcia w ciągu dziesięciu miesięcy – ocenił prof. Krawczyk. I dodał, że na WUM zadano sobie trud oszacowania kosztów wynikających ze zmian programowych.

– Na upraktycznienie studiów (według obecnych programów) potrzebnych jest około 3 tys. godzin, przy czym na dwóch studentów powinien przypadać jeden „mistrz”. W przypadku naszej uczelni niezbędne byłoby zatrudnienie blisko 2 tys. nauczycieli akademickich. Koszt: 58 mln zł. Kolejne 10 mln zł trzeba będzie wydać na pomoce dydaktyczne, a około 15 mln zł na nowe egzaminy. Mówimy o wielkich pieniądzach – podkreślił rektor WUM.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH