Białystok: rektor o planach Uniwersytetu Medycznego

O tym, jak utrzymać wysoką jakość na uczelni, Gazeta Wuborcza rozmawiała z prof. Jackiem Niklińskim, rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, któremu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadało prestiżowy tytuł Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.

Prof. Jacek Nikliński mówi, że za 50 mln zł przyznanych w ramach tego tytułu, zostaną przeprowadzone badania przez Centrum Badań Innowacyjnych, w skład którego wchodzi białostocka uczelnia medyczna oraz Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN i dwa ośrodki badawcze z Belgii i Hiszpanii.

Projekt ten zakłada szereg innowacyjnych badań dotyczących współczesnych chorób cywilizacyjnych, m.in. onkologicznych, metabolicznych czy chorób wieku starczego. Efektem finalnym może być nowy lek, który np. zahamuje ryzyko powstania choroby. Priorytetem tego projektu badawczego jest jednak szczegółowe poznanie mechanizmów powstawania tych chorób cywilizacyjnych.

Jakie są ponadto priorytety na 2012/2013 rok? Jak mówi rektor, niewątpliwie zakończenie budowy części pomieszczeń szpitala klinicznego. To gigantyczna inwestycja. Ale zakończenie w 2013 roku budowy części pomieszczeń (bloku operacyjnego, kilku klinik) - będzie gwarantem, że całą szpitalną inwestycję zakończy się w 2016 roku.

Więcej: http://bialystok.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH