Białystok: granty na projekty e-laski dla niewidomych i bionicznej protezy Fot. PTWP

Innowacyjna laska dla osób niewidomych i bioniczna proteza ręki - to niektóre z innowacyjnych projektów licealistów i studentów, które otrzymały wsparcie w ramach programu "Odkrywcy Diamentów" Politechniki Białostockiej.

Program "Odkrywcy Diamentów" tworzy Politechnika Białostocka (PB) i czternastu przedsiębiorców z regionu, którzy od blisko trzech lat przyznają granty uzdolnionej młodzieży szkolnej, a studentom - stypendia, by mogli oni rozwijać swoje innowacyjne projekty.

- Wsparcie finansowe znajdują projekty innowacyjne głównie z zakresu nauk ścisłych - powiedział w czwartek (15 marca) na konferencji prasowej przedstawiającej kolejnych laureatów rektor PB prof. Lech Dzienis.

Obecnie kapituła "Odkrywców Diamentu" przyznała granty pięciu projektom: czterem - uczniów szkół ponadpodstawowych oraz jeden - interdyscyplinarnemu zespołowi studentów.

Studenci otrzymali grant na projekt bionicznej protezy ręki. Jak mówiła Iwona Gruszczyńska z tego zespołu, projekt w ramach tego programu zdobył wsparcie po raz drugi. Pierwsze pozwoliło stworzyć pierwszy prototyp protezy; obecne pozwoli udoskonalić go. Bioniczna proteza ma pomagać niepełnosprawnym po amputacji dłoni. Sygnał do protezy będzie wysyłany poprzez napinanie odpowiednich mięśni przedramienia, wtedy będzie możliwe wykonanie ruchu dłonią.

Gruszczyńska - oraz dwóch innych członków zespołu, Sławomir Grycuk i Paweł Antoniuk - otrzymali też w ramach programu stypendia.

Wśród projektów uczniowskich wsparcie otrzymał pomysł licealistów z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej na stworzenie robota, który mógłby posłużyć np. do rozbrajania bomb. 

Uczniowie IV i XI Liceum Ogólnokształcącego chcą natomiast stworzyć mobilną platformę edukacyjną do nauki fizyki. 

Laskę, która ma informować osoby niewidome o przeszkodach, konstruują uczniowie liceum przy Politechnice Białostockiej. Mateusz Pieróg mówił, że laska będzie mogła wysyłać też sygnał na telefon komórkowy bliskich użytkownika laski i informować ich w ten sposób o położeniu tej osoby.

W ramach programu przyznano też stypendia indywidualne. Otrzymali je m.in. Petros Psyllos, który jest twórcą kilku projektów (w tym Matii, czyli sztucznego oka dla osób niewidomych, który zdobywa uznanie na całym świecie) oraz Mateusz Bajko, który należy do zespołu Animy - urządzenia do wysyłania powiadomień.

W sumie na stypendia przekazano w tym rozdaniu ok. 60 tys. zł, natomiast poszczególne projekty otrzymały granty od 3 tys. zł do 24 tys. zł.

Kapituła programu, który realizuje Politechnika Białostocka wspólnie z 14 przedsiębiorstwami, przyznała dotąd granty 34 projektom na łączną kwotę ponad 185 tys. zł. "Odkrywcy Diamentów" to także stypendia dla uzdolnionych studentów uczelni; do tej pory przyznano ich ponad dziesięć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH