Bernacki: projekt Ustawy 2.0 trudny do zaakceptowania przez klub PiS Projekt Ustawy 2.0 jest bardzo trudny do zaakceptowania przez klub PiS. Fot. PTWP

Tworzenie rad uczelni, zbyt duża władza rektorów, rozgardiasz w stopniach i tytułach naukowych - to elementy, które zdaniem posła Włodzimierza Bernackiego (PiS) sprawiają, że projekt ustawy o uczelniach, przygotowany przez resort nauki, jest trudny do zaakceptowania przez klub PiS.

Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0, nazywanej też Konstytucją dla Nauki, zaprezentował 22 stycznia w Warszawie minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Projekt zawiera zmiany wprowadzone po trwających od września ub.r. konsultacjach społecznych i międzyresortowych.

- Projekt Ustawy 2.0 jest bardzo trudny do zaakceptowania przeze mnie, wiceprzewodniczącego podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, zaś szczególnie przez tę część klubu, która aktywnie pracuje nad nauką i szkolnictwem wyższym, a w konsekwencji przez cały klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości - powiedział PAP prof. Włodzimierz Bernacki.

Przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. poseł odpowiadał za opracowanie programu PiS w części poświęconej nauce i szkolnictwu wyższemu.

"Współpraca nie układała się dobrze"
Zapytany, czy jego klub odrzuci projekt, prof. Bernacki powiedział: - Nie. Ale mamy nadzieję, że nasze krytyczne opinie znajdą swój wyraz w projekcie, i że ten projekt będzie projektem całego środowiska Zjednoczonej Prawicy, a nie tylko pewnej grupy polityków.

Mówiąc o tym, jak wyglądały relacje posłów PiS z resortem nauki przy opracowywaniu projektu ocenił: - Współpraca nie układała się do tej pory dobrze. Mam nadzieję, że w czasie prac legislacyjnych nastąpi poprawa.

Zdaniem posła w projekcie ustawy, mamy do czynienia z rozwiązaniami, które "wprowadzają do świata nauki coraz więcej rozwiązań rynkowych, ze świata gospodarki i ekonomii".

Poseł zwrócił uwagę na trzy "newralgiczne" elementy ustawy.

Pierwszym z nich jest kwestia powołania rad uczelni. Według zawartych w projekcie zapisów organami szkoły wyższej, oprócz rektora i senatu, ma być również rada uczelni, a więc zupełnie nowe gremium. Jednym z członków takiej rady będzie przewodniczący samorządu studenckiego, a wyboru pozostałych członków (6 lub 8 osób) dokona senat uczelni.

Rada Uczelni bez resortu? Nie!
Do zadań rady uczelni należeć ma m.in. uchwalanie strategii uczelni, opiniowanie projektu statutu, monitorowanie: gospodarki finansowej i monitorowanie zarządzania uczelnią, wybór rektora albo wskazywanie kandydatów na rektora, a także zatwierdzanie sprawozdania z realizacji strategii uczelni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH