Będzie kierunek lekarski na Uniwersytecie Rzeszowskim

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, po wcześniejszej zgodzie Polskiej Komisji Akredytacyjnej, zdecydowało, że na Uniwersytecie Rzeszowskim może zostać otwarty kierunek lekarski.

Tydzień po pozytywnym zaopiniowaniu przez Polską Komisję Akredytacyjną wniosku UR o uruchomienie medycyny w Rzeszowie jest i pozytywna decyzja MNiSW.

W praktyce oznacza to, że nic już nie stanie na przeszkodzie, by w Rzeszowie, na uniwersytecie powstał kierunek lekarski. MNiSW decyzję w tej sprawie podjęło w czwartek (10 lipca) - podała Gazeta Wyborcza.

Uczelnia chce przygotować dla chętnych 60 miejsc na studiach dziennych.

Tym samym sukcesem zakończyły się intensywnie podjemowane od kilku lat starania o kształcenie lekarzy na istniejącym już wydziale medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Potwierdziły się informacje przekazane przez przez władze uczelniane i samorządowe podczas zorganizowanej przez Rynek Zdrowia konferencji - Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia (Rzeszów, 6 marca 2014 r.), z których wynikało, że po pozytywnej (oczekiwanej wówczas) decyzji PKA pierwszy nabór na kierunek lekarski mógłby rozpocząć się przed 1 października 2015 roku.

Podczas konferencji prof. Artur Mazur, dziekan wydziału medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego zaznaczył, że przygotowany pod koniec ubiegłego roku wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na tej uczelni został złożony do oceny w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Do takiego wniosku wymagane jest załączenie konkretnego planu zajęć. Spośród ponad 50 przedmiotów z programu nauczania mamy zapewnioną kadrę ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora belwederskiego do wykładnia 47 z nich - mówił już w marcu dziekan.

Starania o kształcenie lekarzy na Uniwersytecie Rzeszowskim spotkały się w regionie z szerokim poparciem wielu środowisk. Jak argumentował podczas marcowego Spotknia Menedżerów Ochrony Zdrowia Wojciech Domka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie, na Podkarpacie po ukończeniu studiów lekarskich powraca około połowa młodych ludzi pochodzących z tego regionu.

- Jedną z przyczyn jest brak wydziału lekarskiego na miejscu, co powoduje, że młodzi lekarze decydując o swojej przyszłości już na samym początku uważają, że na Podkarpaciu będą mieć gorsze warunki rozwoju naukowego - mówił prezes Domka.

O kształcenie lekarzy starają się też inne publiczne uniwersytety niemedyczne.

Pod koniec maja także Senat Uniwersytetu Zielonogórskiego pozytywnie zaopiniował wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego. Jak przekonuje marszałek Elżbieta Polak - to niezwykle ważna decyzja w kontekście rozwoju szkolnictwa wyższego w regionie i zapewnienia bezpieczeństwa medycznego mieszkańcom regionu.

Również Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach czyni potężne inwestycje w Wydział Nauk o Zdrowiu, mając nadzieję na otworzenie kierunku lekarskiego na uczelni. Uniwersytet złożył w marcu do MNiSW odpowiedni wniosek o zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego, który został przesłany także do Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Czytaj też. Uniwersytety chcą kształcić lekarzy

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH