Średnia wieku medyków w niektórych dziedzinach niebezpiecznie zbliża się do 60 roku życia... Tymczasem w sesji jesiennej, egzaminu specjalizacyjnego z chorób wewnętrznych nie zdało aż 47 proc. przystępujących do niego lekarzy.

- Nie zdały m.in. osoby z doktoratami, z 10-letnim doświadczeniem, wykonujący skomplikowane zabiegi. Na egzaminie pojawiają się pytania o bardzo rzadkie schorzenia, z którymi lekarz być może nigdy nie będzie miał okazji się spotkać w swojej praktyce - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Buczyński ze Stowarzyszenia Inicjatywa Protest PES.

Medycy apelują o zmianę formę egzaminu, który dzisiaj - ich zdaniem - nie przystaje do rzeczywistości. Dlatego lekarze założyli Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES. Działania nowego stowarzyszenia poparły inne lekarskie organizacje, m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Stowarzyszenie Młody Lekarz.

Bez odwołania
 - Prawie 50 proc. to wynik, który trudno zrzucić na karb niedouczenia lekarzy. Można to stwierdzić choćby na przykładzie egzaminu z anestezjologii. Tego europejskiego nie zdało 3 osoby, a polskiego - aż 50 proc. zdających. Jest to egzamin źle sprawdzający wiedzę – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Grzegorz Napiórkowski, prezes Stowarzyszenia Młody Lekarz, komentując wyniki egzaminu z chorób wewnętrznych.

Napiórkowski przyznaje, że dotychczas niewiele zrobiono w sprawie zmiany formuły egzaminów, ponieważ pokrzywdzone osoby nie zgłaszały swoich pretensji. Jednak teraz się to zmieniło.

Rzeczywiście, ostatnie wyniki egzaminu z chorób wewnętrznych wywołały istną burzę. Znowu były pomyłki Centrum Egzaminów Medycznych przy układaniu pytań, a dodatkowo lekarze dowiedzieli się, że od wyniku egzaminu nie przysługuje im odwołanie. Nie mówiąc już o tym, że CEM odmówiło im publikacji pytań egzaminacyjnych.

CEM na swoich stronach internetowych przywołało wyroki Naczelnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, które mówią, że wyniki egzaminu nie są decyzją administracyjną i w związku z tym nie przysługuje odwołanie się od nich do sądu administracyjnego.

- CEM wstydliwie ukrywa pytania egzaminacyjne. Rzeczywiście, prawo stanowi, że tylko pytania z Lekarskiego Egzaminu Państwowego mają być jawne. O jawności pytań specjalizacyjnych nie ma mowy w przepisach. Jednak nasi prawnicy są zgodni, że państwowa instytucja powinna je publikować i nie może np. zasłaniać się prawami autorskimi – komentuje doktor Buczyński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH