Już nie rada wydziału, ale zewnętrzna komisja będzie podejmowała decyzję o przyznaniu (lub nie) habilitacji. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka poinformowała, że trwają prace nad projektem wprowadzającym zmiany. Będzie on najprawdopodobniej gotowy w marcu. Jego celem jest m.in. ograniczenie procedur odmowy habilitacji przez uczelnie np. z powodu poglądów naukowca.

"Rzeczpospolita" podała, że w zewnętrznej komisji będą pracowali eksperci wyznaczeni przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów oraz radę wydziału. Kandydat ubiegający się o tytuł będzie mógł wskazać uczelnię i wydział, z której mogą pochodzić eksperci oceniający jego dorobek. Przypomnijmy: CKdsSiT składa się z sekcji nauk: humanistycznych i społecznych, ekonomicznych, biologicznych, rolnicznych, leśnych i wetrynaryjnych, medycznych, matematycznych, fizycznych, chemicznych i nauk o ziemi, technicznych oraz z sekcji sztuki.

Barbara Kudrycka podkreśla również, że pisanie rozprawy habilitacyjnej nie będzie już obligatoryjne. Zniknie też tzw. kolokwium habilitacyjne. O ocenie decydować będzie dorobek naukowy, liczba publikacji, patenty lub wynalazki.

Powody, z jakich najczęściej odmawia się zatwierdzenia habilitacji, są od lat podobne. Najczęściej chodzi o rozprawy nie zawierające elementów nowości naukowej, ewentualnie o pracochłonne ekspertyzy pozbawione cech pracy badawczej. Kryteriów habilitacyjnych nie spełniają też rozprawy, w których autorzy podjęli wprawdzie ważny problem, ale zabrakło im przygotowania do jego rozwiązania (braki warsztatowe, zbyt mała wiedza).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH