Apel prezydium NRL w sprawie kształcenia podyplomowego W pracach nad reformą kształcenia podyplomowego należy uwzględniać oczekiwania młodych lekarzy. FOT. Ting/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

W związku z opublikowanym w mediach "Raportem końcowym" zespołu do spraw opracowania zmiany systemu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło apel do ministra zdrowia dotyczący dalszych prac nad systemem kształcenia.

"Raport końcowy" jest dokumentem, stwierdza prezydium NRL, który ma stanowić wstęp do dalszych pracy legislacyjnych, dlatego też do apelu Prezydium NRL zostały dołączone poprzednie apele i uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej oraz zdanie odrębne zgłoszone do raportu przez przedstawicieli samorządu lekarskiego, wybranych do zespołu.

Zdaniem NRL celowe jest uwzględnienie uwag przedstawicieli samorządu lekarskiego przedstawionych w zdaniu odrębnym do raportu końcowego. Konieczne jest również uwzględnienie szeregu uwag ogólnych i szczegółowych dotyczących kształcenia lekarzy i lekazy dentystów przedstawianych w ostatnich latach przez samorząd lekarski w uchwałach, apelach i stanowiskach.

W opinii NRL w pracach nad reformą kształcenia podyplomowego należy także uwzględniać potrzeby i oczekiwania wyrażane przez młodych lekarzy, mające na celu zarówno poprawę jakości kształcenia, jak i usuwanie niepotrzebnych utrudnień oraz poprawę warunków odbywania kształcenia.

Prezydium uważa także, że zmieniony model kształcenia podyplomowego powinien zapewniać sprawiedliwy dostęp do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, usuwać nadmierne i nieuzasadnione administracyjne bariery dostępu do podnoszenia kwalifikacji, w szczególności w zakresie specjalizacji, zapewniać większą odpowiedzialność Państwa za kształcenie kadry lekarzy i lekarzy dentystów zdolnych do zaspokajania stale rosnącego zapotrzebowania pacjentów na świadczenia zdrowotne.

Nowy model kształcenia powinien jednak przede wszystkim gwarantować, że wiedza i umiejętności zdobywane przez lekarzy i lekarzy dentystów w czasie kształcenia podyplomowego pozwolą im na wykonywanie zawodu zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej w sposób gwarantujący jakość leczenia i bezpieczeństwo pacjentów.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH