Polska/Rynek Zdrowia | 23-04-2009 11:00

Antynikotynowa guma do żucia może być rakotwórcza

Długotrwałe doustne nikotynowe terapie zastępcze mogą zwiększać ryzyko zapadnięcia na nowotwór jamy ustnej.

Nikotyna w dawkach występujących w produktach odwykowych pogarsza skutki genetycznych mutacji obserwowanych u osób z nowotworem jamy ustnej – twierdzi Muya-Tecka  Teha z University of London, którego zespół pracował nad związkiem między nowotworem jamy ustnej a działaniem nikotyny.

Uznana za mniej szkodliwy niż substancje smoliste składnik papierosów, nikotyna jest dodawana do preparatów odwykowych, które pozwalają zaspokoić głód nikotynowy w okresie poddawania się terapii.   

Jednak zespół doktora Teha przyjrzał się roli genu FOXM1 w powstawaniu nowotworu jamy ustnej i uznał, że wcale nie jest bezpieczna. Obecna w cukierkach i gumach do żucia może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej.

Mutację, która zwiększa aktywność genu powszechnie występującego w wielu guzach, naukowcy odkryli w komórkach przedrakowych jamy ustnej, a działanie nikotyny zwiększało częstotliwość mutacji. Jak twierdzi dr Teh, przy uszkodzeniu tkanki ust z wysoką ekspresją FOXM1 i poddawaniu ich działaniu nikotyny, ryzyko zachorowania na nowotworowy zwiększa się.

W opinii badaczy palenie jest bardziej niebezpieczne i osoby stosujące terapię zastępczą powinny ją kontynuować, ale żeby nie przedawkować powinny stosować się do zaleceń znajdujących się na opakowaniu i po trzech miesiącach ograniczyć dawkowanie preparatów nikotynowej terapii zastępczej, a po pół roku całkowicie je odstawić.

W Wielkiej Brytanii na raka jamy ustnej zapada prawie 5 tys. osób rocznie. Chorobę tę najczęściej wiąże się z paleniem papierosów, żuciem tytoniu i piciem alkoholu.