90 lat temu zmarł Wilhelm Conrad Roentgen - odkrywca promieniowania X

10 lutego 1923 r. zmarł w Monachium w wieku 77 lat zmarł niemiecki fizyk Wilhelm Conrad Roentgen, odkrywca promieniowania, które zrewolucjonizowało wiele dziedzin ludzkiego życia. W roku 1901 został pierwszym laureatem nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Wilhelm Conrad Roentgen urodził się 27 marca 1845 w Remscheid-Lennep. Swojego największego odkrycia dokonał 8 listopada 1895, w wieku 50 lat. Badał wówczas promienie katodowe - czyli strumień elektronów biegnący od katody do anody w rurze do wyładowań elektrycznych wypełnionej rozrzedzonym gazem. Zaobserwował, że kawałek kartonu pokrytego platynocyjankiem baru świeci pod wpływem niewidocznego, przenikającego nieprzezroczyste przeszkody promieniowania.

Roentgen szybko odkrył, że dzięki nowemu promieniowaniu można wykonywać zdjęcia ukazujące wnętrze ciała (pierwsze zdjęcie, jakie wykonał przedstawiało szkielet dłoni jego żony, Berty i wymagało naświetlania przez 20 minut).

28 grudnia 1895 r. Roentgen opublikował wyniki swoich badań w czasopiśmie Wuerzburgskiego Towarzystwa Fizyczno-Medycznego. Dla nowo odkrytego promieniowania zaproponował nazwę "promienie X", obowiązującą do dziś w większości krajów. Jednak w Niemczech nazywa się je promieniowaniem rentgenowskim. Podobnie jest w Polsce, Japonii, Turcji, Izraelu czy na Litwie. Skrótem nazwy jest promieniowanie RTG.

Promieniowanie rentgenowskie to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, którego długość fali mieści się w zakresie od 10 pm (pikometrów) do 10 nm (nanometrów). Zakres promieniowania rentgenowskiego znajduje się pomiędzy ultrafioletem i promieniowaniem gamma.

Wkrótce po tym odkryciu z promieniowania rentgenowskiego zaczęli korzystać lekarze. Dzięki niemu można było rozpoznawać złamania kości i choroby tkanki kostnej oraz choroby płuc. Później, dzięki środkom kontrastującym - siarczanowi baru stosowanemu w badaniach układu pokarmowego, związkom jodu podawanym do naczyń krwionośnych, dróg moczowych czy żółciowych oraz gazom używanym przy zdjęciach układu nerwowego rozwinęła się diagnostyka niemal wszystkich części ciała.

W latach 70. Godfrey Hounsfield, inżynier elektronik opracował technikę tomografii komputerowej, która pozwoliła na niezwykle dokładne badania całego ciała (w roku 1979 otrzymał za to nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny). Oprócz diagnostyki, promieniowanie rentgenowskie znalazło zastosowanie w leczeniu niektórych chorób. Jest też wykorzystywane do prześwietlania części maszyn (defektoskopia rentgenowska), badania skomplikowanych cząsteczek chemicznych (krystalografia rentgenowska), a obserwacje astronomiczne w tym paśmie doprowadziły do wielu ważnych odkryć.

Dzięki odkryciu promieni X Roentgen otrzymał w roku 1901 pierwszą w historii nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Nie opatentował rezultatów swoich badań, a pieniądze z nagrody Nobla przekazał uniwersytetowi w Wuerzburgu. Podczas hiperinflacji po I Wojnie Światowej został zrujnowany i spędził resztę życia w wiejskim domu w Weilheim niedaleko Monachium.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH