Poniedziałek, 20 października 2014 

Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 07-03-2013 15:10

Lublin: nie było wolnej karetki, poszkodowanego uratowali strażacy Medycyna ratunkowa

W środę (6 marca) pogotowie w Bychawie odebrało zgłoszenie o zasłabnięciu starszego mężczyzny. Zdążył wejść do najbliższego zakładu fryzjerskiego i poprosić o wezwanie lekarza. Pogotowie nie miało jednak wolnej karetki. Wiedziała o tym dyspozytorka mająca tego dnia dyżur i zareagowała błyskawicznie. Na pomoc wezwała straż pożarną w Bychawie. Strażacy reanimowali mężczyznę i uratowali mu życie.

Jak  powiedział  Gazecie Wyborczej Michał Badach z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Lublinie, każdy strażak przeszedł szkolenie z ratownictwa medycznego zakończone egzaminem. Co trzy lata jego umiejętności potwierdzane są certyfikatem. Bez tego nie mógłby brać udziału w akcjach ratowniczych.

Strażacy w miejscu zdażenia znależli się już po minucie od zgłoszenia i prowadzili akcję reanimacyjną 65-letniego mężczyzny, u którego stwierdzili zatrzymanie akcji serca. Wkrótce dotarła też karetka i akcję ratunkową przejęli ratownicy medyczni.

Więcej: lublin.gazeta.pl 

 • merytoryczna porażka
  Dziwi mnie że na portalu o tematyce medycznej nie potrafi się rozróżnić ratownika od ratownika medycznego. Jak się nie wie o czym pisze to lepiej nie pisać.

  ~bullshit, 2013-03-08

 • ratownik to nie ratownik medyczny
  Strazacy udzielaja Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Nie jest to ratownictwo medyczne ! Kpp trwa 66h a ratownik medyczny uzyskuje tytul zawodowy po 2latach szkoly policealnej i dalej kolejne 3lata studiow. Program kpp jest obszerny jak na czas szkolenia ale strazak wg ustawy jest ratownikiem a nie ratownikiem medycznym. Nie czepiajmy sie pojec ale tez mowmy przecietnemu Kowalskiemu tak jak powinno byc.
  Pozdrawiam.

  ~antysciema, 2013-03-08

 • Jakże to...
  ...a gdzie jest tekst: "przyjechali tylko ratownicy, bez lekarza". Jak to mogli uratować kogoś w zatrzymaniu krążenia bez lekarza i to sami strażacy ?

  ~Kic, 2013-03-07

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH