Zapowiedź programu daje pacjentom nadzieję

Łuszczyca to choroba cywilizacyjna. W Polsce z jej powodu cierpi już ok. miliona osób. W rzeczywistości liczba ta może być większa, gdyż nie wszystkie przypadki są zdiagnozowane.

Przypadłość ta jest nieuleczalna, jednak wciąż nie jest wpisana do rejestru chorób przewlekłych Ministerstwa Zdrowia. Chorzy w naszym kraju wciąż mają utrudniony dostęp do najnowszych farmakoterapii.
Na najcięższą postać łuszczycy choruje około 800 Polaków (z 3,5 tys. ciężko chorych). W tych przypadkach dostępne w kraju leczenie nie przynosi już efektów. U części osób choroba zajęła stawy, prowadząc tym samym do ciężkiego kalectwa. W tak zaawansowanych przypadkach jedyną szansą na poprawę stanu zdrowia jest terapia lekami biologicznymi.

Może być mniej uciążliwie

– Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pacjentów z łuszczycą plackowatą, która ma ciężki przebieg, często nawraca, w leczeniu której inne metody terapii zawiodły lub dawały silne objawy niepożądane – wyjaśnia prof. Andrzej Kaszuba, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii.
W łagodnych postaciach łuszczycy stosuje się głównie leczenie miejscowe za pomocą preparatów z pochodnymi witaminy D, kortykosteroidów, preparatów z dziegciem, miejscowego retinoidu. W postaciach umiarkowanych i ciężkich konieczne jest włączenie terapii systemowej z zastosowaniem silniejszych leków. Dodatkowo pacjentów poddaje się naświetlaniom UVA.
Klasyczne leczenie w przypadkach zaawansowanej choroby nie przynosi rezultatów, a zarazem wiąże się z wieloma działaniami niepożądanymi. – Takich chorych jednak nie możemy dziś efektywnie leczyć. Leki biologiczne, które skutecznie by im pomogły, są bowiem niedostępne – zaznacza prof. Andrzej Kaszuba.
Leki biologiczne oparte na inżynierii genetycznej mają specyficzny mechanizm działania. Działają na zaburzenia immunologiczne leżące u podstaw łuszczycy. – Mogą łagodzić nie tylko zmiany skórne, ale zapobiegać poważnym powikłaniom choroby, jak problemy układu krążenia, choroby zapalne jelit, czyli w rezultacie przedłużać pacjentom życie – wyjaśnia prof. Zygmunt Adamski, wielkopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii.
Zdaniem specjalistów żadna inna metoda nie daje tak szybkiej i długotrwałej poprawy dolegliwości skórnych oraz stawowych. Jak zapewnia prof. Adamski, w przypadku objawów łuszczycy w paznokciach poprawa stanu płytki jest możliwa tylko i wyłącznie przy zastosowaniu właśnie leków biologicznych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH