RPO zgłasza ministrowi zdrowia problemy chorych na łuszczycę Fot. Wikimedia Commons/Jacopo 188 (CC BY-SA

Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje zniesienie obowiązku skierowania do dermatologa dla chorych na łuszczycę

29 października 2017 r. obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę. W Polsce choruje na nią 700–800 tysięcy osób. W tym schorzeniu ważne jest szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Jednak dostęp do lekarza dermatologa i uzyskanie odpowiedniego leczenia są utrudnione, ponieważ  konieczne jest skierowanie.

Ponadto niska wycena świadczeń dermatologicznych powoduje, że dla placówek medycznych w których leczona jest łuszczyca, zabiegi fototerapii są nieopłacalne. Konsekwencją tego jest brak pracowników do obsługi lamp wykorzystywanych do zabiegów fototerapii, a także samych lamp i innego sprzętu medycznego.

Niedoszacowanie procedur dermatologicznych może być również jedną z przyczyn zamykania przez szpitale oddziałów dermatologicznych lub ich łączenia z oddziałami internistycznymi. W tworzonej sieci szpitali również nie ma organizacyjnie wyodrębnionych oddziałów dermatologicznych. Mniejsza liczba miejsc, gdzie pacjenci mogą uzyskać odpowiednie leczenie, wydłuża zaś czas dostępu do terapii.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia z wnioskiem o zniesienie obowiązku posiadania przez chorych na łuszczycę skierowania do dermatologa. Ponadto poparł propozycję organizacji działających na rzecz tych pacjentów chorych na łuszczycę, by mogli oni leczyć się na oddziałach pobytu dziennego, a także podkreślił potrzebę zwiększenia dostępności odpowiednich terapii i leków nowej generacji, w tym biologicznych. 

Rzecznik za niezbędne uznał także podjęcie działań edukacyjnych oraz kampanii społecznej, które zmienią postrzeganie samej choroby i pacjentów.

Więcej: rpo.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH