Problem wysokich kosztów leczenia łuszczycy czeka na rozwiązanie

Poseł Tomasz Latos, członek sejmowej komisji zdrowia, od 20 lat chory na łuszczycę, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl: - Mimo wykorzystywania różnych, także niekonwencjonalnych metod leczenia, pobytu nad Morzem Martwym, stosowania nowych, wprowadzanych na rynek leków, nie mogłem uzyskać zadowalającej poprawy. Tym większa radość z powodu łagodniejszego w ostatnich kilku latach przebiegu choroby. Czasem żartuję, że służy mi polityka...

Rynek Zdrowia: – Jak długo cierpi pan z powodu łuszczycy?
Tomasz Latos: – Zachorowałem podczas stażu podyplomowego 20 lat temu. Zaczęło się od drobnych zmian, które już po podjęciu leczenia szybko powiększyły się i w krótkim czasie obejmowały prawie całe dłonie. Choroba, niestety, zdeterminowała moje działanie, decyzje, w tym wybór specjalizacji lekarskiej – wpłynęła na całe moje życie. Od tej pory, oprócz spraw zawodowych, poświęcania czasu rodzinie, zmuszony byłem, jak inni chorzy, na przeznaczanie wielu godzin na leczenie, zwłaszcza, że w pierwszych latach nie mogłem uzyskać nawet tygodnia remisji.

– Lekarzowi łatwiej poradzić sobie z chorobą?

– Myślę, że w pewnym sensie tak. Mogłem bowiem łatwiej śledzić nowinki medyczne dotyczące leczenia łuszczycy, lepiej rozumiałem przyczyny występowania zmian. Jednak mimo tego, a także wykorzystywania różnych, także niekonwencjonalnych metod leczenia, pobytu nad Morzem Martwym, stosowania nowych, wprowadzanych na rynek leków, nie mogłem uzyskać zadowalającej poprawy. Tym większa ulga i radość z powodu łagodniejszego w ostatnich kilku latach przebiegu choroby. Czasem żartuję, że służy mi polityka...

– Czy jako członek komisji zdrowia podnosił pan w Sejmie problem chorych na łuszczycę?
– Oczywiście, choć jako równie ważne, a może nawet ważniejsze traktuję zorganizowanie w Sejmie konferencji prasowej z okazji Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę. Poprzez takie działania można skutecznie nagłośnić problemy tej grupy chorych.

Cały czas bowiem nierozwiązany jest problem wysokich kosztów leczenia, które pacjenci muszą ponosić, zbyt niskiego poziomu finansowania leczenia szpitalnego czy też ambulatoryjnego przez NFZ. Ponadto do dzisiaj łuszczyca nie jest zaliczana w Polsce do chorób przewlekłych, co jest oburzające i niezrozumiałe.

– Leczenie biologiczne, w tym również biologiczne leczenie łuszczycy, jest tematem często pojawiającym się w podczas obrad sejmowej komisji?
– Niestety, nie. Jednak wolałbym, aby nie tyle więcej mówiono, co podjęto odpowiednie decyzje w tej sprawie. Bardzo poważnie traktuje się choroby onkologiczne, czy też kardiologiczne, natomiast łuszczyca często postrzegana jest jako problem estetyczny, a nie ciężka choroba wywołująca skutki ogólnoustrojowe.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH