Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia | 25-10-2010 15:57

Łuszczyca: w ciągu kilku miesięcy ma ruszyć program terapeutyczny

Chorzy na łuszczycę od lat walczą o prawo do skutecznej terapii. W końcu jest szansa na refundację takiego leczenia. Dostęp do niego będą miały jednak jedynie osoby z najcięższym przebiegiem choroby.

– Mamy zapewnienia, że w ciągu trzech miesięcy Ministerstwo Zdrowia stworzy program terapeutyczny z wykorzystaniem leków biologicznych dla ciężko chorych z łuszczycowym zapaleniem stawów. Za pół roku taki program ma objąć leczeniem także najcięższe przypadki zachorowań na łuszczyce zwykłą – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl profesor Andrzej Kaszuba, krajowy konsultant w dziedzinie dermatologii.

Jak podkreśla profesor Kaszuba, Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym pacjentom z najcięższymi postaciami łuszczycy nie refunduje się terapii lekami biologicznymi. – Tylko taka terapia daje szanse na całkowite powstrzymanie zmian skórnych i szybkie powstrzymanie rozwoju choroby – podkreśla prof. Kaszuba.

Leki biologiczne szybko łagodzą zmiany chorobowe umożliwiając pacjentom normalne życie. Są również mniej obciążające dla organizmu niż tradycyjne środki. W kraju z takiej terapii korzysta ok. 300 pacjentów na zasadzie specjalnej zgody płatnika.

– W takich wypadkach jest to rozliczane z punktów przyznawanych przez NFZ na poszczególne kliniki. A ponieważ leki biologiczne są drogie, szpitale mogą taką terapię sfinansować najwyżej kilku pacjentom w miesiącu, pozbawiając się tym samym rezerw na leczenie osób z innymi schorzeniami – wyjaśnia profesor Kaszuba.

Roczny koszt leczenia dla jednego pacjenta to kwota rzędu 60 tys. zł.

W kraju z powodu łuszczycy cierpi około milion osób. – Liczba ta może okazać się jednak o wiele większa, ponieważ nie wszystkie przypadki są zdiagnozowane – przyznaje portalowi rynekzdrowia.pl prof. Zygmunt Adamski, wielkopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie dermatologii.

Z jego danych wynika, że co najmniej 800 osób wymaga natychmiastowego leczenia lekami biologicznymi. Są to przypadki z ciężkim przebiegiem choroby, częstymi jej nawrotami, w leczeniu których inne metody terapii zawiodły lub dawały silne objawy niepożądane.

I właśnie tylko takie przypadki będzie można zakwalifikować do terapii, za którą zapłaci NFZ. Pozostali chorzy nadal nie będą mieli dostępu do nowoczesnych leków.

Wszystkie stosowane w terapii leki biologiczne otrzymały pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznej. Powszechnie są one stosowane niemal w całej Europie.