Środa, 24 września 2014 

Łuszczyca

Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia | 20-01-2011 07:03

Łuszczyca u dzieci i młodzieży Dermatologia

Do niedawna sądzono, że łuszczyca dotyka tylko osoby dorosłe. Głównie z tego powodu, że jej diagnostyka, szczególnie w przypadku niemowląt, jest wyjątkowo trudna, często też rodzice nie szukają przyczyn zmian skórnych u swoich dzieci, stąd spora grupa chorych maluchów jest niezdiagnozowana. Obecnie szacuje się, że w kraju ok. 30 proc wszystkich przypadków zachorowań na łuszczycę ma miejsce właśnie wśród dzieci.

U małych dzieci do 5 r.ż.choroba ta stanowi ok. 6 proc. wszystkich przypadków zachorowań, u młodzieży do 18 r.ż. odsetek ten wynosi już ok. 30 proc. Przebieg choroby u dzieci i młodzieży jest cięższy niż u dorosłych i trudniej ją się leczy.

Często spotykana jest kilkuletnia remisja i nawrót choroby w zupełnie innej postaci. Łuszczyca u dzieci występuje w różnych postaciach, niektóre mają nietypową formę, przez co diagnoza tej choroby niekiedy przysparza lekarzowi wiele trudności.

– Najtrudniej zdiagnozować jest niemowlęta. W przypadku zmian skórnych na pośladkach zawsze istnieje podejrzenie, że ma to związek z podrażnieniami skóry przez stolec i mocz w okresie pieluchowania. W takich wypadkach dla potwierdzenia diagnozy konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego, a to wiąże się już z koniecznością hospitalizacji – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Andrzej Kaszuba, kierownik Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak dodaje profesor, ogólnie jednak objawy choroby u dzieci są podobne jak w przypadku osób dorosłych. Zmiany łuszczycowe przybierają postać czerwonosinych grudek pokrytych złuszczającym się naskórkiem. Często towarzyszy im świąd, pieczenie, ból. Najczęściej są obecne na skórze kolan i łokci, okolic kości krzyżowej, pośladkach, skórze głowy oraz dłoni i stóp. Choroba może jednak zaczynać się od zmian na paznokciach.


Przebieg i natężenie łuszczycy różnią się znacznie między chorymi. W postaciach mniej nasilonych mogą to być pojedyncze zmiany, a w ciężkim – jak erytodermia łuszczycowa – może dochodzić do zajęcia całego ciała, z pojawieniem się zmian wysiękowych.

W rozwoju łuszczycy biorą udział m.in. zaburzenia immunologiczne, które prowadzą do nasilonych procesów zapalnych nie tylko na skórze, ale w całym organizmie. Z tego powodu, łuszczyca jest uważana za przewlekła zapalną chorobę ogólnoustrojową, która dotyczy wielu narządów i tkanek.

Chociaż medycyna wciąż nie daje jednoznacznej odpowiedzi, jaka jest przyczyna tej choroby, to wiadomo, że ma ona m.in. podłoże genetyczne.

Ryzyko zachorowania dziecka w rodzinie zdrowej wynosi ok. 2 proc., gdy jedno z rodziców choruje – wzrasta do 20 proc., gdy oboje, osiąga poziom ok. 50 proc. (niektórzy lekarze twierdzą, że nawet 70 proc.). U bliźniąt monozygotycznych w 90 proc. przypadków choroba dotyka oboje dzieci.

– Wysiew choroby może wywołać przebyta infekcja, jak grypa, angina, ospa wietrzna czy zwykła opryszczka. Zmiany skórne są w takim przypadku dosyć rozległe i łatwe do zdiagnozowania – podkreśla profesor Kaszuba.

Łuszczycy można się nabawiać podczas stosowania leków, zwłaszcza hormonalnych lub beta-blokujących. Często zapalnikiem choroby są zmiany hormonalne występujące w okresie dojrzewania, a nawet stres.

Terapia w przypadku łuszczycy u dzieci jest dość ograniczona. Zastosowanie niektórych leków pomagających dorosłym byłoby dla
rozwijającego się organizmu zbyt obciążające. – W praktyce stosuje się więc jedynie preparatu do użytku zewnętrznego, które pomagają zmniejszyć widoczne na skórze zmiany. Jednak skutecznie działają one jedynie w łagodnych postaciach choroby, w ciężkich przynoszą znikomy efekt – przyznaje prof. Kaszuba.

Leczenie rozpoczyna się w momencie występowania zmian i stosowane jest do chwili ich ustąpienia. Obok leczenia olbrzymie znaczenia ma codzienna pielęgnacja skóry, dbanie o jej odpowiednie nawilżenie, unikanie krępujących ubrań i zbyt silnego nasłonecznienia.

W 2008 r.  Europejski Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) zaopiniował pozytywnie stosowanie leku biologicznego o nazwie enbrel (etanercept) do leczenia dzieci powyżej 8. roku życia i młodzieży w wieku dojrzewania, cierpiących na ciężką postać łuszczycy zwykłej (plackowatej).

W Polsce ta terapia jest stosowana sporadycznie u dzieci w wieku powyżej 12 lat. – O ile w stosowaniu dorosłych osób jestem entuzjastą terapii biologicznej, to w przypadku jej stosowania u dzieci jestem bardziej powściągliwy – nie ukrywa prof. Kaszuba. – Wciąż brakuje nam wiedzy, popartej wieloletnimi badaniami klinicznymi, jaki wpływ może mieć ta terapia na rozwój dzieci. Również rodzice mają duże obawy przed skorzystaniem z tej metody leczenia.

W przypadku cięższych postaci łuszczycy lekarze sięgają niekiedy po retinoidy. Jednak w tym przypadku istnieje ryzyko, że lek zahamuje wzrost dziecka.

Zdarzają się też przypadki zalecania innych leków, takich, jak: selektywne specyfiki immunosupresyjne, pewne środki przeciwnowotworowe albo inhibitory TNF-alfa. – Ze względu na olbrzymie obciążenie dla organizmu i ryzyko różnych powikłań mogą one być stosowane w naprawdę uzasadnionych przypadkach, gdzie mamy do czynienia z zagrożeniem życia pacjenta, a inne metody leczenia okazały się nieskuteczne –  podkreśla profesor.

Podobnie wygląda sytuacja z wykorzystaniem fitoterapii, z której mogą korzystać jedynie dzieci powyżej 15 roku życia.

 • ...
  Bardzo dziękuję za wasze opinie... Panie Romanie jeśli mógłby mi Pan podać swojego maila będę bardzo wdzięczna, mam kilka pytań odnośnie lezenia o którym Pan wspomina....

  ~marta, 2012-11-29

 • do marta:
  Ja zdecydowanie odradzam stosowanie jakichkolwiek preparatów ze sterydami u dziecka, bo te zapewne przepisze ci dermatolog - niestety większość z nich jest niedouczona i od ręki przepisują groźne dla zdrowia sterydy! Też byłem na tyle niedoinformowany że stosowałem się do zaleceń "specjalisty" który mi przepisał tego typu maśći a doprowadziłem tym moją skórę do strasznego stanu a łuszczyca jak była tak była. Po zmianie dermatologa zacząłem stosować różne rodzaje naturalnych preparatów (głównie maść dr Michaels + witaminy a+e, dziegcie), po 2 miesiącach stosowania nie mam od pół roku reemisji.

  ~Roman, 2012-11-26

 • .
  Łuszczycy nie wyleczysz ale można zaleczyć jej objawy, tak żeby normalnie - bez wstydu funkcjonować, to nie jest bardzo obciążająca organizm choroba co najwyżej psychicznie. Oprócz standardowego leczenia przepisanego przez lekarza, polecam ci na własną rękę pielęgnować skórę aby uzyskać szybszy zanik objawów. Poszukaj informacji na forach czy blogach łuszczycowych - jest tego mnóstwo. Na pielęgnację skóry łuszczycowej jest wiele sposobów, ale żadne nie są uniwersalne - najbardziej wskazane dla małych dzieci są chyba specjalistyczne dermokosmetyki.

  ~karol42, 2012-11-23

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

 • marta (2012-11-29)

  marta, Bardzo dziękuję za wasze opinie... Panie Romanie jeśli mógłby mi Pan podać swojego maila będę bardzo wdzięczna, mam kilka pytań odnośnie lezenia o którym Pan...

 • ;iipa (2012-10-09)

  ;iipa, nie da sie tego inaczej określić, mogę Ci tylko współczuć

POLECAMY W SERWISACH