Łuszczyca u dzieci i młodzieży

Do niedawna sądzono, że łuszczyca dotyka tylko osoby dorosłe. Głównie z tego powodu, że jej diagnostyka, szczególnie w przypadku niemowląt, jest wyjątkowo trudna, często też rodzice nie szukają przyczyn zmian skórnych u swoich dzieci, stąd spora grupa chorych maluchów jest niezdiagnozowana. Obecnie szacuje się, że w kraju ok. 30 proc wszystkich przypadków zachorowań na łuszczycę ma miejsce właśnie wśród dzieci.

U małych dzieci do 5 r.ż.choroba ta stanowi ok. 6 proc. wszystkich przypadków zachorowań, u młodzieży do 18 r.ż. odsetek ten wynosi już ok. 30 proc. Przebieg choroby u dzieci i młodzieży jest cięższy niż u dorosłych i trudniej ją się leczy.

Często spotykana jest kilkuletnia remisja i nawrót choroby w zupełnie innej postaci. Łuszczyca u dzieci występuje w różnych postaciach, niektóre mają nietypową formę, przez co diagnoza tej choroby niekiedy przysparza lekarzowi wiele trudności.

– Najtrudniej zdiagnozować jest niemowlęta. W przypadku zmian skórnych na pośladkach zawsze istnieje podejrzenie, że ma to związek z podrażnieniami skóry przez stolec i mocz w okresie pieluchowania. W takich wypadkach dla potwierdzenia diagnozy konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego, a to wiąże się już z koniecznością hospitalizacji – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Andrzej Kaszuba, kierownik Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak dodaje profesor, ogólnie jednak objawy choroby u dzieci są podobne jak w przypadku osób dorosłych. Zmiany łuszczycowe przybierają postać czerwonosinych grudek pokrytych złuszczającym się naskórkiem. Często towarzyszy im świąd, pieczenie, ból. Najczęściej są obecne na skórze kolan i łokci, okolic kości krzyżowej, pośladkach, skórze głowy oraz dłoni i stóp. Choroba może jednak zaczynać się od zmian na paznokciach.

Przebieg i natężenie łuszczycy różnią się znacznie między chorymi. W postaciach mniej nasilonych mogą to być pojedyncze zmiany, a w ciężkim – jak erytodermia łuszczycowa – może dochodzić do zajęcia całego ciała, z pojawieniem się zmian wysiękowych.

W rozwoju łuszczycy biorą udział m.in. zaburzenia immunologiczne, które prowadzą do nasilonych procesów zapalnych nie tylko na skórze, ale w całym organizmie. Z tego powodu, łuszczyca jest uważana za przewlekła zapalną chorobę ogólnoustrojową, która dotyczy wielu narządów i tkanek.

Chociaż medycyna wciąż nie daje jednoznacznej odpowiedzi, jaka jest przyczyna tej choroby, to wiadomo, że ma ona m.in. podłoże genetyczne.

Ryzyko zachorowania dziecka w rodzinie zdrowej wynosi ok. 2 proc., gdy jedno z rodziców choruje – wzrasta do 20 proc., gdy oboje, osiąga poziom ok. 50 proc. (niektórzy lekarze twierdzą, że nawet 70 proc.). U bliźniąt monozygotycznych w 90 proc. przypadków choroba dotyka oboje dzieci.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH