Łuszczyca: od pierwszych objawów do wizyty u reumatologa mija średnio rok Fot. Wikimedia Commons/Jacopo 188 (CC BY-SA

Lekarze, aby skutecznie pomagać pacjentom z łuszczycą, która przybiera bardzo różne postacie, potrzebują pełnego wachlarza terapeutycznego. W Polsce nie zawsze jest to możliwe ze względu na ograniczenia w dostępie do leków.

Łuszczyca generuje wysokie koszty społeczne, zwłaszcza w przypadku późno stawianej diagnozy i niewłaściwego leczenia. O sukcesie w terapii decyduje wczesna diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Obecnie w jej łagodniejszym przebiegu stosuje się leczenie miejscowe w postaci maści i kremów zawierających różne substancje czynne (m.in. pochodne witaminy D, retinoidy, kortykosteroidy, związki immunosupresyjne). Gdy nie daje ono efektów, dołącza się tzw. fototerapię, czyli naświetlania UV w warunkach kontrolowanych.

Wczesne włączenie leczenia daje pacjentom nawet 30-krotnie większe szanse na uzyskanie remisji, czyli całkowitego zahamowania choroby. - Mało tego, o 30 proc. zmniejsza się wówczas zapotrzebowanie na leki biologiczne - zapewniała prof. Kwiatkowska. Tymczasem w polskich realiach czas, jaki upływa od pojawienia się pierwszych objawów ŁZS do pierwszej wizyty u reumatologa, wynosi średnio rok.

Czytaj także: Eksperci: w leczeniu łuszczycy jest jeszcze dużo do zrobienia

Łuszczyca w postaci umiarkowanej i ciężkiej wymaga włączenia terapii ogólnoustrojowej. Najpierw podawane są leki modyfikujące przebieg choroby (metotreksat, cyklosporyna, acytretyna). Ale w razie zbyt dużej toksyczności tej terapii lub braku jej efektów pacjenci powinni mieć zmieniony lek na inny, o odmiennym mechanizmie działania.

Prof. Brygida Kwiatkowska, dyrektor ds. Klinicznych w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, zwraca uwagę na fakt, że w terapii łuszczycy istnieje poważna luka - brakujące ogniwo między leczeniem klasycznym a biologicznym - którą lek doustny (apremilast), wygodny w stosowaniu i niewymagający kosztownych i czasochłonnych wizyt w placówkach medycznych (w przeciwieństwie do leków biologicznych) - mógłby z powodzeniem wypełnić. Niestety, w Polsce nie jest on refundowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH