Łuszczyca - aspekty psychologiczne

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry o złożonej etiologii. Istotna rolę w powstawaniu choroby i jej przebiegu odgrywa stan emocjonalny pacjenta. Właściwa interwencja psychologiczna pozytywnie wpływa na przebieg leczenia choroby.

Skóra, jako organ komunikacji i percepcji, odgrywa istotną rolę w kontaktach interpersonalnych. Dlatego łuszczyca wywiera ogromny wpływ na stan emocjonalny chorego, jego samopoczucie, własną akceptację czy odbiór przez otoczenie.

Z badań jakości życia prowadzonych przez National Psoriasis Foundation wynika, że życie z łuszczycą może być trudniejsze niż w przypadku wielu innych przewlekłych schorzeń, takich jak choroba wieńcowa lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Łuszczyca w tych badaniach znalazła się na drugim miejscu – po depresji (10 proc. chorych na łuszczycę deklaruje myśli samobójcze).

Powód społecznego odrzucenia
– Łuszczyca często bywa powodem społecznego odrzucenia, co prowadzi do stopniowej separacji i wycofywania się z życia społecznego dotkniętych nią osób. Zmiany łuszczycowe, poza typową lokalizacją w okolicy łokci, kolan czy okolicy lędźwiowo-krzyżowej, występują również w okolicach odsłoniętych części ciała: owłosionej skóry głowy, rąk, rzadziej twarzy – mówi dr Luiza Marek z Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Droga Płciową i Immunodermatologii Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Zewnętrzne objawy choroby sprawiają, że tacy pacjenci unikają pływania i opalania się, starają się unikać korzystania z publicznych środków transportu czy wizyt u fryzjera – wylicza doktor Luiza Marek. – Wpływa to w sposób oczywisty na komfort życia chorych, często prowadząc do depresji czy życia w ciągłym stresie, co dodatkowo zaostrza przebieg łuszczycy, dając efekt błędnego koła, zachodzącego między stanem skóry a emocjami.

– Poza skutkami w postaci nasilenia się łuszczycy, stres i negatywne stany emocjonalne powodują zwiększenie uwalniania pozapalnych cytokin, co także wywiera negatywne działanie na funkcje bariery skórno-naskórkowej – podkreśla doktor.


Przyczyna zahamowań
80 proc. pacjentów z łuszczycą uważa za najgorszą cechę swojej choroby skrępowanie, tym większe, gdy zmiany obejmują odsłonięte części ciała.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH