Znaczenie prawidłowego leczenia bólu

Ból jest nieprzyjemnym doznaniem, z którym każdy z nas spotyka się wielokrotnie w trakcie życia. Boimy się bólu i wynikającego z niego cierpienia, pomimo faktu, że postęp jaki dokonał się w leczeniu bólu spowodował, że ponad 90 proc. pacjentów, którzy zgłaszają się bólem towarzyszącym wielu chorobom można skutecznie pomóc.

Wraz z wydłużeniem długości życia, szczególnie w wieku powyżej 70. roku życia zaczynają się ujawniać różnego typu patologie w narządzie ruchu, które powodują, że leczenia przeciwbólowego wymaga coraz większa liczba pacjentów. Pacjenci ci, oprócz bólu, leczeni są równocześnie z powodu innych schorzeń, co powoduje konieczność indywidualizacji postępowania przeciwbólowego.

• Ból określa się mianem ostrego, jeżeli występuje w okresie do trzech miesięcy, natomiast jeżeli ból trwa powyżej trzech miesięcy to klasyfikujemy go jako ból przewlekły.

• Z kolei na podstawie lokalizacji bólu możemy dokonać podziału na ból somatyczny (dotyczy struktur powierzchownych - skóra, tkanka podskórna, mięśnie oraz układ kostno-stawowy) oraz ból trzewny, który dotyczy narządów zlokalizowanych wewnątrz jam ciała.

• Dla prawidłowego wyboru leczenia przeciwbólowego istotny jest także patomechanizm powstawania bólu i zgodnie z tym kryterium wyróżniamy ból receptorowy (zapalny, niezapalny) oraz neuropatyczny.

• Czasem z uwagi na złożony patomechanizm powstawania, jako osobny klasyfikuje się ból u chorych na nowotwór.

Natężenie bólu i wybór terapii
Warto pamiętać, że w każdym przypadku gdy mamy do czynienia z pacjentem, który zgłasza się z bólem musimy także określić jego natężenie, gdyż ten parametr pozwala na wybór adekwatnej terapii. W praktyce najczęściej do oceny natężenia bólu używa się skali numerycznej (NRS). W celu oceny natężenia bólu prosimy pacjenta, aby w skali od 0 do 10 określił swój ból.

Wartość 0 oznacza brak bólu, natomiast wartość 10 opisuje największe możliwe do wyobrażenia przez pacjenta natężenie bólu. Jeżeli ból opisywany przez pacjenta ma natężenie w skali NRS do wartości 4, skuteczność analgetyczną wykazują nieopioidowe leki przeciwbólowe (NLPZ, paracetamol, metamizol, flupirtyna).

Przy natężeniu bólu powyżej 4, do wartości 6 do leczenia należy włączyć słabe opioidy (dihydrokodeina, tramadol, kodeina), natomiast jeżeli natężenie bólu w skali NRS wynosi 7-10 dla uzyskania skutecznej analgezji niezbędne będzie włączenie leków z grupy silnych opioidów (morfina, oksykodon, fentanyl, buprenorfina, metadon).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH