Zaparcie poopioidowe to częsty i niejednokrotnie niedoceniany efekt niepożądany terapii umiarkowanego i silnego bólu lekami opioidowymi. Postępowanie z poopioidowym zaparciem stolca to ważna umiejętność lekarza leczącego ból, od której zależy, czy pacjent będzie miał zapewnione skuteczne złagodzenie bólu przy pomocy leku opioidowego, czy też wystąpią uciążliwe powikłania leczenia opioidami.

Rozmawiamy z koordynatorem grupy, która przygotowała opracowanie "Zaparcie stolca u chorych na nowotwory - zalecenia postępowania Grupy Ekspertów Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej"*, dr hab. n. med. Wojciechem Leppertem z Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

- Dedykowanie zaparciom dokumentu w randze zaleceń postępowania wskazuje, że jest to poważny problem kliniczny i środowisku zależy na jego skutecznym leczeniu.
- Zaparcie stolca jest bardzo częstym i istotnie pogarszającym jakość życia pacjentów problemem klinicznym, występującym zarówno u chorych na nowotwory, jak i u pacjentów z innymi schorzeniami przewlekłymi. Dodatkowo, problem ten często dotyczy wielu pacjentów w wieku podeszłym, których ilość szybko wzrasta. Dlatego dobrze się stało, iż Grupa Ekspertów Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej podjęła się aktualizacji poprzednich zaleceń.

Już w definicji zaparcia stolca zwróciliśmy uwagę na fakt, iż zaparcie stolca stanowi nie tylko problem zmniejszonej częstości wypróżnień, ale również szeregu objawów zgłaszanych przez chorych, które powodują istotne pogorszenie samopoczucia, a przy braku właściwego postępowania liczne i niebezpieczne powikłania.

- Omawiane wytyczne są aktualizacją zaleceń z roku 2009. Czy mógłby pan wskazać główne zmiany w niniejszej edycji?
- Myślę, że w większym stopniu zwróciliśmy uwagę na konieczność dokładnej oceny klinicznej chorych, u których występuje zaparcie stolca, a także pacjentów, u których spodziewamy się możliwości wystąpienia tego dokuczliwego objawu. Z tego powodu w zaleceniach położyliśmy większy nacisk na profilaktykę, a więc możliwie wczesne wdrażanie postępowania, które może zapobiec wystąpieniu zaparcia stolca.

Istotnym elementem jest także zwrócenie uwagi na postępowanie ukierunkowane na przyczyny zaparcia stolca i tzw. leczenie wielokierunkowe, czyli możliwość zastosowania kilku metod terapii. Oczywiście, ze względu na upływ 5 lat, zostaliśmy zobligowani do uwzględnienia postępu wiedzy, jaki dokonał się w tym czasie, szczególnie w zakresie leczenia chorych z poopioidowym zaparciem stolca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH