Za przewlekły ból odpowiada gen?

Położony na chromosomie 15 gen o nazwie Cacgn2 jest odpowiedzialny za odczuwanie przewlekłego bólu .

Przewlekły ból jest poważnym problemem i wyzwaniem dla medycyny: według statystyk dotyczy około 20 proc. dorosłych ludzi. Część z nas jest bardziej podatna na chroniczne dolegliwości bólowe, od innych. Podobnie stopień i nasilenie bólu odczuwanego po urazach i operacjach chirurgicznych bardzo różni się u poszczególnych pacjentów. Naukowcy od lat poszukują przyczyn takich rozbieżności, ostatnio również w badaniach skłonności genetycznych.

W swojej poprzedniej pracy grupa Ariela Darvasi z Hebrew University of Jerusalem odkryła, że u myszy region chromosomu 15 zawiera geny związane z odczuwaniem bólu; nie było jednak wiadomo dokładnie które z nich są odpowiedzialne za to zjawisko. Naukowcy zawęzili obszar poszukiwań do 155 genów i odkryli, że gen o nazwie Cacgn2, zaangażowany w działanie móżdżku i zmiany obserwowane u chorych na padaczkę, jest również odpowiedzialny za odczuwanie bólu.

W celu potwierdzenia roli tego genu w odczuwaniu przewlekłego bólu naukowcy badali specjalny szczep myszy ze zmutowaną wersją Cacgn2 - używany wcześniej do badania podstaw epilepsji. Doświadczenia behawioralne i elektrofizjologiczne dowiodły, że rzeczywiście gen bierze udział w przewlekłym odczuwaniu bólu u myszy.

Nie było jednak wiadomo czy jego ludzki odpowiednik pełni taką samą rolę. Po przebadaniu grupy pacjentek chorych na raka sutka, po operacji usunięcia piersi naukowcy zaobserwowali, że różnice w sekwencji CACGN2 mają wpływ na stopień bólu odczuwanego po operacji. Autorzy badań podkreślają, że to dopiero wstępne wyniki, ale jednocześnie sugerują, że odczuwanie bólu najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH