Walka z przewlekłym bólem: połączenie oksykodonu i naloksonu o przedłużonym uwalnianiu

W obecnych czasach, gdy aż 20 proc. dorosłych w Europie odczuwa przewlekły ból, opioidy są głównymi środkami stosowanymi u pacjentów w celu uśmierzenia bólu i poprawy jakości życia. Są to leki o udowodnionej skuteczności i uznane przez Towarzystwa Europejskie za leki niezbędne i niezastąpione w terapii bólu.

Podobnie jak w przypadku stosowania większości produktów leczniczych, również przyjmowanie opioidów wiąże się nie tylko z istotnymi korzyściami terapeutycznymi, ale także z możliwością występowania działań niepożądanych, spośród których najistotniejsze - bo najczęściej obserwowane - są zaparcia.

Tym, co odróżnia zaparcia od innych objawów po opioidach jest fakt, że nie ustępują one w miarę trwania leczenia. Stanowią zatem niedogodność, która w znacznym stopniu zmniejsza komfort życia pacjenta. Czyni to z zaparć jedną z głównych barier stojących na drodze skutecznego leczenia osób odczuwających ból przewlekły.

Najczęściej stosowanymi środkami w walce z zaparciami, wywołanymi stosowaniem opioidów, są konwencjonalne środki przeczyszczające. Leki te nie wpływają jednak na mechanizmy stojące za powstaniem dysfunkcji jelita wywołanej blokowaniem receptorów opioidowych, ich stosowanie nie przynosi więc pożądanego efektu i nie dostarczają pacjentom oczekiwanej ulgi.

Skuteczną i bezpieczną metodę rozwiązania tego problemu oferuje lek będący połączeniem oksykodonu (jako silnego środka przeciwbólowego) z naloksonem, pełniącym funkcję antagonisty receptora opioidowego.

Lek ten produkowany jest od 2006 r. w Niemczech, obecnie dostępny w ponad 20 krajach świata. Produkt jest tabletką o przedłużonym uwalnianiu obu połączonych substancji czynnych. Za sprawą niskiej biodostępności, nalokson wiąże się z receptorami opioidowymi w przewodzie pokarmowym i w konsekwencji uniemożliwia wiązanie się oksykodonu z tymi receptorami, przeciwdziała zatem występowaniu zaparć. Komponent silnego opioidu przenika do ośrodkowego układu nerwowego i działa tam przeciwbólowo.

W celu ustalenia bezpieczeństwa skuteczności i leku przeprowadzono wcześniej badania u pacjentów cierpiących na ból przewlekły o różnym pochodzeniu. W grupach badanych z bólem nienowotworowym, chorym podawano połaczenie oksykodonu z naloksonem bądź sam oksykodon w celu ustalenia skuteczności leku.

We wszystkich badaniach połączenie obu leków nie wpływało negatywnie na przeciwbólowy efekt opioidu. Co ważniejsze, taka kombinacja substancji czynnych pozwoliła w większości przypadków na efektywne zwalczanie zaparć powodowanych stosowaniem opioidów.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH