Uśmierzanie bólu okołooperacyjnego: komentarz do rekomendacji

"Rekomendacje uśmierzania bólu okołooperacyjnego w chirurgii ogólnej 2012" wskazują na te okoliczności w postępowaniu okołooperacyjnym, które przy wykorzystaniu różnych technik leczenia bólu pozwalają zapewnić wysoki komfort pacjentowi - pisze prof. Wojciech Gaszyński, kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof.

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB), Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii (PTAiIT), Towarzystwa Chirurgów Polskich (TChP), Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego (PTOiT) powstał Program "Szpital bez bólu".

Idea skutecznego wdrożenia tego programu do polskich szpitali podyktowana była niepokojącymi danymi wskazującymi, iż ból pooperacyjny jest leczony (zaopatrywany) niewłaściwie u ponad połowy pacjentów. Przyczyny tego mogą być bardzo różne, ale według grupy ekspertów najważniejszymi z nich wydają się być problemy organizacyjne polskich placówek, niewystarczająca wiedza o uśmierzaniu bólu kadry i samych pacjentów, brak czasu, a także złożoność postępowania przeciwbólowego.

Wynika to również z tego, że często głównym kryterium wyboru leku przeciwbólowego jest przyzwyczajenie personelu medycznego, dostępność leków przeciwbólowych na oddziale czy też cena opakowania jednostkowego (bez analizy kosztów całkowitych, np. kosztów leczenia ewentualnych powikłań) oraz fakt, że czasami to pielęgniarki, a nie lekarze decydują o rodzaju podanego leku przeciwbólowego (na żądanie).

Bardzo ważnymi krokami w kierunku poprawy leczenia bólu okołooperacyjnego stały się wydane dwa lata temu wytyczne "Uśmierzanie bólu pooperacyjnego - zalecenia 2011" oraz „Rekomendacje dotyczące postępowania przeciwbólowego w ginekologii i położnictwie oraz leczenia bólu u kobiet ciężarnych, rodzących oraz w połogu”.

Niedawno dołączyły do nich, opracowane przez zespół ekspertów PTBB, PTAiIT oraz TChP „Rekomendacje uśmierzania bólu okołooperacyjnego w chirurgii ogólnej 2012”.

Wszystkie wymienione rekomendacje, a szczególnie wspomniana ostatnia pozycja dla chirurgii ogólnej, podkreślają znaczenie indywidualizacji terapii bólu, udziału całego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego i - co jest równie ważne - współudziału pacjenta w ocenie natężenia bólu.

"Rekomendacje uśmierzania bólu okołooperacyjnego w chirurgii ogólnej 2012" zostały przygotowane tak, aby stanowić doskonałe repetytorium i kompendium na temat bólu okołooperacyjnego, będąc jednocześnie bardzo przejrzystym przewodnikiem dla lekarza chirurga i dla pielęgniarki chirurgicznej, wyjaśniającym jak oceniać ból (współpraca z pacjentem) i jak go leczyć. Rekomendacje nie tylko zawierają wykaz leków stosowanych w leczeniu bólu, ale jednocześnie określają sposób ich podawania i oceny spodziewanego efektu przeciwbólowego oraz zwracają uwagę na możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH