Specjaliści: akupunktura jest metodą uznaną przez medycynę w zwalczaniu bólu Obecnie coraz więcej lekarzy interesuje się akupunkturą i chce wykorzystywać też tę metodę w procesie leczenia. Fot. Marnie Joyce/Flickr (2.0 Generic CC BY 2.0)

Twórca i szef Poradni Leczenia Bólu w USK we Wrocławiu prof. Andrzej Kübler ocenia, że akupunktura jest metodą dobrze uzupełniającą najczęściej stosowane formy zwalczania bólu. W Polsce ta metoda nadal nie jest to powszechną praktyką.

- Oczywiście, ten zabieg nie zastąpi innych metod, ale jest uzupełnieniem, które pozwala pomóc wielu pacjentom. Szczególnie tym, u których ból jest leczony farmakologicznie ta metoda pozwala np. na zmniejszenie podawanych dawek leków - powiedział prof. Andrzej Kübler, koordynator w Centrum Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Akupunktura - interesują się nią lekarze
Podkreślił, że wykorzystanie akupunktury w medycynie zachodniej nie jest nowym zjawiskiem, ani też raczej nie stanie się zjawiskiem masowym. - Ja już w latach 70. w Chinach odbywałem pierwsze kursy akupunktury, by leczyć nią ból u pacjentów. Jednakże obecnie coraz więcej lekarzy interesuje się nią i chce wykorzystywać też tę metodę w procesie leczenia - dodał.

Dr Anna Pokryszko specjalistka w dziedzinie leczenia bólu w Poradni Leczenia Bólu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu stosuje w leczeniu przewlekłych dolegliwości bólowych między innymi akupunkturę, dzięki której stara się zmniejszać natężenie odczuwanego przez pacjentów bólu oraz złagodzić ich cierpienie.

Wyjaśnia, że opis pewnych zjawisk fizjologicznych, w medycynie chińskiej, w tym patomechanizm powstania bólu trudno jest przełożyć na język współczesnej medycyny zachodniej. Uważa się, że za łagodzenie dolegliwości bólowych w trakcie zabiegów akupunkturowych oprócz stymulacji układu nerwowego dużą rolę odgrywa drażnienie włókien kolagenowych i fibroblastów występujących we wszechobecnej powięzi.

- Zastosowanie akupunktury ma na celu nie tylko usunięcie odczucia bólu, ale również usunięcie odwracalnych przyczyn bólu. Dzięki akupunkturze dochodzi do poprawy przepływu krwi w danym narządzie lub okolicy ciała co powoduje zmniejszenie natężenia odczuwanego bólu. Uwalnianie w czasie zabiegu akupunktury różnych neuroprzekaźników pomaga zmniejszyć stan zapalny będący przyczyną bólu - powiedziała.

Dobre efekty w neuralgiach półpaścowych
- Spektakularne sytuacje, kiedy chory przychodzi z przewlekłym bólem i wychodzi bez niego zdarzają się rzadko. Szczególnie trudno o taki efekt, gdy pacjenci z bólami kręgosłupa, barków czy "łokciem tenisisty" odczuwają te dolegliwości przez wiele lat - mówi dr Anna Pokryszko.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH