Ponad 4 tys. specjalistów wzięło udział w VIII kongresie European Pain Federation

We Florencji odbył się VIII kongres Europejskiej Federacji Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (European Federation of IASP Chapters) poświęcony bólowi pt. ''Pain in Europe VIII''.

Spotkanie zgromadziło ponad 4000 uczestników - specjalistów zainteresowanych tematyką badania i leczenia bólu a program naukowy skupiał się na najnowszych osiągnięciach uzyskanych w tej dziedzinie.

Tematami przewodnimi konferencji, która odbyła się w październiku br. we Florencji był ból trzewny, nowotworowy i nienowotworowy: jak rozumiemy mechanizmy powstawania różnych rodzajów bólu, jakie są aktualne metody postepowania i w jakim kierunku zmierza poszukiwanie nowych rozwiązań.

Ponieważ rok 2012 był ogłoszony był ''rokiem bólu trzewnego'' wiele wykładów poświęcono zrozumieniu mechanizmów warunkujących ból trzewny (definiowany, jako ból receptorowy w obszarze klatki piersiowej, miednicy, organów wewnętrznych).

Interesujący wykład wygłosił dr Fernando Cervero. Kompleksowo ujął temat badań translacyjnych w obszarze bólu trzewnego - od definicji choroby, poprzez modele zwierzęce, opis docelowych receptorów, potencjalnie aktywnych molekuł, aż do aktualnych skutecznych metod terapii.

O opioidach, będących jednymi z ważniejszych leków w terapii bólu o różnej etiologii mówiono zarówno w kontekście skuteczności, jak i bezpieczeństwa stosowania; podkreślano ich rolę w bólu przetrwałym. Przedstawiono także dane z randomizowanych badań wskazujących wysoką skuteczność tych leków na przykładzie morfiny i oksykodonu w leczeniu bólu neuropatycznego.

Poruszono zagadnienia związane z leczeniem interwencyjnym bólu, trudnościami w terapii zespołu wieloobjawowego bólu miejscowego oraz bólu w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki. Omawiano również ból mięśniowo-szkieletowy oraz aspekty sensytyzacji ośrodkowej.

Konferencję można podsumować jednym zdaniem, które padło podczas wykładu wybitnej znawczyni przedmiotu prof. Eiji Kalso z Helsinek: - Tylko lek, który po pierwsze jest przyjmowany przez pacjenta i po drugie jest dobrze przez niego tolerowany ma szansę stać się skuteczną terapią.

Relację video z ceremonii otwarcia i zamknięcia Kongresu można znaleźć pod adresem: http://www.efic.org/index.asp?sub=QFIY5RWIb074C4 natomiast wykłady ekspertów dostępne są pod adresem: http://www.youmed.it/en/congresso.do?id=46

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH