Podstawowe zasady leczenia bólu w chorobie nowotworowej

Ból to jeden z najczęstszych problemów z jakimi przychodzi się zmierzyć zarówno pacjentom z chorobą nowotworową, jak i pracownikom ochrony zdrowia. Dla chorych cierpiących z powodu bólu przewlekłego w przebiegu choroby nowotworowej to bardzo istotny objaw, który pośrednio, a nawet bezpośrednio wpływa na ich codzienne funkcjonowanie oraz ostatecznie na jakość życia.

Dla lekarzy i innych profesjonalnych pracowników to także wyzwanie - głównie terapeutyczne, które ma prowadzić do zminimalizowania dolegliwości lub ich ustąpienia, a co za tym idzie poprawy komfortu życia w trakcie choroby.

Według szacunków na choroby nowotworowe cierpi około 1% populacji na całym świecie. Jeśli założymy, że połowa z nich doznaje objawu jakim jest ból to w samej tylko Polsce daje nam to ponad 220 tysięcy osób dotkniętych tym problemem. Dlaczego problemem? Odpowiedź wydaje się prosta. W ocenie WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) 5,5 miliona ludzi chorych na nowotwory cierpi z powodu nieleczonego lub niewystarczająco łagodzonego bólu.

Istnieją jednak standardy opracowane przez ekspertów WHO, które w jasny sposób określają jak powinien być leczony ból u pacjentów onkologicznych. Mogą się one wydawać nawet zbyt proste i zbyt ogólne, ale wystarczy postępować dokładnie według zaleceń, aby niepotrzebnie nie przedłużać cierpienia u chorego na raka i samemu pokonać bariery związane z leczeniem, np. silnym opioidem.

Tak samo jak chorzy muszą pokonywać kolejne bariery związane z ich chorobą i dolegliwościami, tak samo lekarz powinien pokonywać własne. Ważne jest, aby w tym wyzwaniu lekarz i pacjent dotrzymywali sobie kroku, byli partnerami, a także by dojrzewali równie szybko do odpowiednich decyzji. Można by zaryzykować stwierdzeniem, że lekarz bez lęku to pacjent bez bólu.

Podstawowe zasady leczenia bólu przewlekłego według WHO:
• preferowana droga podania leku - doustna
• leki podawane są „wg zegarka” - tzn. w odpowiednich odstępach czasu, w zależności jak długo działa stosowany lek
• leki podawane są „wg drabiny” analgetycznej - tzn. od najsłabszych do najsilniejszych (trzy stopnie drabiny: nieopioidy, słabe oraz silne opioidy) lek dostosowany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta (często konieczność miareczkowania).

W leczeniu bólu stosujemy się do zasad zaproponowanych przez WHO, a także wytycznych  EAPC (Europejskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej) oraz ESMO (Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej). Należy uwzględniać zatem zarówno analgetyki (typowe leki przeciwbólowe) jak i koanalgetyki (leki wspomagające leczenie bólu). W niektórych przypadkach, zwłaszcza kiedy rozpoznajemy ból o charakterze neuropatycznym koanalgetyki mogą stać się lekami z wyboru.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH