Nowa terapia leczenia bólu dla pacjentów onkologicznych

Polscy lekarze od listopada br. mogą stosować innowacyjny preparat u pacjentów z bólem nowotworowym i zaparciami poopioidowymi - informuje dr Jadwiga Pyszkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej w komunikacie prasowym.

- Przewlekłe zaparcia poopioidowe będące działaniem niepożądanym terapii przeciwbólowej, stanowią dodatkowy problem zdrowotny dla chorego oraz utrudnienie w opiece dla jego bliskich. Terapia celowana łącząca oksykodon z naloksonem, odwraca negatywny wpływ opioidów na czynność przewodu pokarmowego bez zaburzenia efektu przeciwbólowego - wskazuje dr Pyszkowska.

Stosowanie tej formy leczenia u pacjentów cierpiących z powodu zaparć poopioidowych, rekomendują specjaliści m. in. w zaleceniach postępowania Grupy Ekspertów Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej ''Zaparcie stolca u chorych na nowotwory'' oraz Ministerstwo Zdrowia w ''Standardach farmakoterapii bólu u chorych na nowotwory i inne przewlekłe postępujące zagrażające życiu choroby''.

Połączenie oksykodonu z naloksonem dostępne jest w stałym stosunku 2:1 w tabletkach o mocy 5/2,5 mg, 10/5 mg i 20/10 mg.

- Jest to lek o przedłużonym uwalnianiu, do stosowania dwa razy na dobę, co 12 godzin. Wysoka skuteczność przeciwbólowa leku wynika z oksykodonu, który ma udowodnioną w badaniach skuteczność w różnych rodzajach bólu w tym trzewnym i neuropatycznym. Natomiast za efekt zapobiegania występowaniu zaparć poopioidowych odpowiada nalokson - komentuje dr Jadwiga Pyszkowska.

W Polsce z powodu bólu nowotworowego rocznie cierpi ok. 200 000 osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH