Naukowcy z UJ: intrygujące wyniki dotyczące wspomnień bólu Osoby badane pamiętały odczuwany przed miesiącem ból jako słabszy, gdy towarzyszyły mu pozytywne emocje. Fot. archiwum

Naukowcy Instytutu Psychologii UJ sprawdzają, jak na pamięć bólu wpływają odczuwane emocje. To one sprawiają, że ból towarzyszący niedawnej wizycie u dentysty czy pobraniu krwi pacjent pamięta w inny sposób, niż odczuwał w rzeczywistości podczas zabiegu.

Pamięć lubi płatać nam figle, również w kwestii bólu. Ten, który najpierw pacjent odczuwa jak męczarnię, po pewnym czasie może wspominać jako słabszy albo wręcz przeciwnie - jako silniejszy.

Naukowcy już dość dawno doszli do wniosku, że w pamięci pozostają tylko pewne elementy zdarzeń, które przeżyliśmy. Na ich podstawie powstają wspomnienia. Zjawisko to dotyczy wielu rodzajów wspomnień, w tym sposobu, w jaki pamiętamy ból.

Wpływ emocji na sposób pamiętania bólu zbadali naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ponieważ ból w oczywisty sposób kojarzy się z emocjami negatywnymi, to większość dotychczasowych naukowych doniesień dotyczyła przede wszystkim wpływu negatywnego nastroju na zapamiętanie bólu. Badacze z Krakowa postanowili wyjść poza ten trend i sprawdzić sposób oddziaływania emocji pozytywnych.

Jak informuje Instytut Psychologii UJ, badacze zbadali więc ponad 60 kobiet, które w pierwszym etapie badania otrzymały jednakowo silne bodźce bólowe. Zaraz po tym musiały określić odczuwany poziom m.in. bólu, stan lęku oraz pozytywne i negatywne emocje, które im towarzyszyły. Po miesiącu za pomocą tych samych skal oceniały, jak pamiętają tamten ból i towarzyszące mu emocje.

Badając wpływ pozytywnego nastroju naukowcy wykorzystali naturalne emocje, które zwykle towarzyszą osobom biorącym udział w eksperymentach naukowych.

Jak wyjaśnia autor badania dr hab. Przemysław Bąbel z Instytutu Psychologii UJ, dla badanych to zwykle ciekawe doświadczenie, które mogą traktować jako element samorozwoju; niektórzy mają poczucie, że pomagają w ten sposób nauce. Poza tym wiedzą, że nawet jeśli doświadczą bólu, to jest on kontrolowany, więc nic złego im się nie stanie.

- Okazało się, że rzeczywiście pozytywny nastrój istotnie wpływał na sposób pamiętania bólu. Osoby badane pamiętały odczuwany przed miesiącem ból jako słabszy, a jednym z kluczowych czynników, który o tym decydował, były właśnie pozytywne emocje – wyjaśnia dr hab. Przemysław Bąbel.

Po miesiącu, jako słabszy pamiętany był też stan lęku odczuwanego podczas eksperymentu. Poczucie, że baliśmy się mniej - wraz z pozytywnym nastrojem - wpłynęło na zapamiętanie bólu jako słabszego. Sam poziom pozytywnego nastroju osoby badane oceniły tak samo jak przed miesiącem. Jako większe oszacowały zaś towarzyszące im podczas badania negatywne emocje.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH