LECZENIE BÓLU

Każdy atak migreny to dotkliwe doświadczenie. Jednostronny, pulsujący ból głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięki, nudności i wymioty - to doznania, jakich bez wahania pozbyłaby się osoba chora na migrenę. Za wszelką cenę.
Osoby chore na migrenę korzystają z szerokiego wachlarza sposobów radzenia sobie z chorobą i towarzyszącymi jej dolegliwościami.
Jedną z najbardziej naturalnych strategii jest prowadzenie obserwacji przebiegu swojej choroby - część pacjentów robi to w formie dzienniczka migrenowego. Wiedza, jakie warunki sprzyjają pojawianiu się ataków migreny, pozwala na zaplanowanie codziennej rutyny, np. regularnego snu i posiłków oraz unikania czynników wywołujących atak.
Kolejną jest metoda eliminacji: oprócz wykluczenia z diety takich produktów jak np. czekolada, sery czy alkohol osoby chorujące na migrenę powinny unikać intensywnych zapachów oraz stresu.
Ważne są także działania, które można podjąć tuż przed atakiem - próby relaksacji, położenie się w cichym i ciemnym pokoju - każdy z chorych posiada "prywatny" zestaw, czy też swoisty rytuał sprawdzonych metod radzenia sobie z migreną. Problem w tym, że są zawodne i nie dają gwarancji w unikaniu ataków migreny.
Dodatkowo, jak zauważa prof. dr hab. n. med. Jacek Rożniecki: - Napady migrenowe nie leczone profilaktycznie lub leczone jedynie doraźnie, mogą doprowadzić do zwiększenia częstotliwości występowania napadów i przekształcenia się migreny epizodycznej w migrenę przewlekłą. Oczywiście ważne jest zaangażowanie pacjenta, ale powinno mieć ono charakter wspierający właściwe leczenie migreny.
Leczenie migreny można podzielić na 2 rodzaje: przerywające atak migreny oraz profilaktyczne.
Pierwszy rodzaj leczenia ma charakter doraźny i stosowany jest w trakcie trwania ataku migreny - chory może przyjmować leki przeciwbólowe a w przypadku, gdy są nieskuteczne sięgnąć po pochodne ergotaminy lub tryptany.
Leczenie objawowe powinno się odbywać pod ścisłym nadzorem lekarza, a także monitorowane przez samego chorego - przyjmowanie dużych ilości leków przeciwbólowych może doprowadzić do wystąpienia bólu głowy z nadużywania leków przeciwbólowych, czyli polekowy ból głowy z odbicia (drug induced rebound headache).
Leczenie doraźne nie pozwala jednak na redukcję liczby ataków migreny przy jednoczesnym złagodzeniu objawów. Cele te realizowane są przez leczenie profilaktyczne, mające charakter długofalowy. Tu również pacjenci mają do wyboru coraz większy zakres możliwości.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 21:04 Łomża: kontrowersyjna była posłanka wróciła do pracy w szpitalu
- 20:20 Maciej Niedźwiecki pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. opieki paliatywnej
- 20:03 SUM: otwarto edukacyjną salę podań leków dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym
- 19:02 SMA: sukcesy w terapii, ale czekamy jeszcze na przesiew noworodków i opiekę koordynowaną
- 18:32 MZ opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności
- 18:02 Pomorskie: szpitale marszałkowskie uzgodniły z NFZ wartość ryczałtu na 2020 r.
- 17:42 Zakopane: zarzuty niegospodarności budzą zdziwienie dyrekcji szpitala i powiatu
- 1 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 2 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 3 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 4 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 5 Spożywanie posiłków w 10-godzinnym "oknie żywieniowym" przynosi dobre efekty zdrowotne
- 6 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 7 MZ: prof. Piotr Czauderna rezygnuje ze stanowiska prezesa Agencji Badań Medycznych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych