Koniec różowych recept i stygmatyzowania pacjentów

30 grudnia 2012 roku weszły w życie zmiany w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich. Nowelizacja rozporządzenia wprowadza m.in. nowe zasady wystawiania recept na przeciwbólowe leki opioidowe.

Recepty na leki narkotyczne, wystawiane dotąd na różowych blankietach recept z wtórnikiem, od 30 grudnia 2012 r. są wystawiane na receptach w kolorze białym, bez wtórnika. Będą one oznaczone symbolem “Rpw”. Ponadto w unikalnym numerze recepty zostanie zakodowana także informacja, że jest to recepta na leki narkotyczne.

W ten sposób Ministerstwo Zdrowia zrealizowało od lat zgłaszany przez środowiska lekarzy i pacjentów postulat rezygnacji z recept w kolorze różowym. I tak też ministerstwo uzasadnia wprowadzoną zmianę.

- Taka zmiana wynika z konieczności unowocześnienia systemu nadzoru nad obrotem lekami narkotycznymi oraz realizacji postulatów odejścia od stygmatyzowania pacjentów, którym przepisuje się te leki - napisał wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki, podpisany pod "Komunikatem dla lekarzy dotyczącym obowiązujących od dnia 30 grudnia 2012 r. modyfikacji wprowadzanych rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie recept lekarskich".

Komunikat zawiera też wyjaśnienie, że zakresy unikalnych numerów identyfikujących recepty na leki narkotyczne lekarz pobiera samodzielnie z portalu internetowego NFZ, tak jak w przypadku recept na leki nienarkotyczne, samodzielnie je drukuje lub przekazuje do drukarni.

Dotychczasowe recepty różowe oznaczone unikalnym numerem identyfikującym rozpoczynającym się od cyfr "01" zachowują swoją ważność do dnia 31 marca 2013 r. Lekarze, którzy nie mają podpisanej umowy z NFZ będą mogi otrzymać zakresy numerów recept dla wypisywania leków narkotycznych na 100 proc. od Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego właściwego województwa.

Treść komunikatu: http://www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH