Koalicja na Rzecz Walki z Bólem ''Wygrajmy z Bólem'' wskazuje, że w ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia podjęło szereg decyzji ułatwiających chorym dostęp do leczenia bólu.

Po wycofaniu w styczniu 2013 roku różowych tzw. recept Rpw, które przez pacjentów były postrzegane jako element stygmatyzujący, we wrześniu 2014 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które ma dodatkowo zachęcić lekarzy do przepisywania przeciwbólowych leków opioidowych - podaje Koalicja w komunikacie prasowym.

- Jak ważna jest to zmiana pokazują wyniki ankiet Koalicji na Rzecz Walki z Bólem, przeprowadzonej wśród lekarzy onkologów, gdzie 88 proc. specjalistów opowiedziało się za uproszczeniem zasad wypisywania recept Rpw - mówi Szymon Chrostowski, prezes Koalicji na Rzecz Walki z Bólem ''Wygrajmy z Bólem''.

Podkreśla, że od roku akademickiego 2014/2015, nauka leczenia bólu jest obowiązkowa na wszystkich specjalizacjach lekarskich. Przyjęty został także postulat Koalicji i środowisk naukowych w zakresie dostępności do leczenia zaparć opioidowych, będących dotychczas poważnym utrudnieniem w leczeniu bólu.

Połowa pacjentów wypowiadających się w ankietach Koalicji przyznała, że decyduje się na odstawienie leczenia bólu bądź zmniejszenie dawki, aby uniknąć dokuczliwych zaparć. Problem potwierdzali także lekarze, z których ponad połowa obawia się wystąpienia tego działania niepożądanego u pacjenta.

Koalicja na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem" wskazuje na dalsze problemy w leczeniu bólu w Polsce.

- Przede wszystkim do wykonania jest gigantyczna praca nad systematyczną edukacją lekarzy i całego społeczeństwa. W powszechnym użyciu, a także, niestety, w przepisach prawa, w dalszym ciągu funkcjonuje zwrot ''lek narkotyczny'', który jest terminem niemedycznym, stygmatyzującym cierpiącego pacjenta. Niemniej otwartość ze strony Ministerstwa Zdrowia na postulaty Koalicji, pozwala mieć nadzieję na dalszą, efektywną współpracę - zaznacza Szymon Chrostowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH