Jest szansa na zwalczanie bólu w reumatoidalnym zapaleniu stawów Dr Przemysław Rzodkiewicz podczas wykładu na Kongresie. Fot. SJ Consulting

Badania polskiego naukowca wskazują na to, że możemy skutecznie walczyć z bólem towarzyszącym m.in. reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Dr Przemysław Rzodkiewicz z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przedstawił na X Międzynarodowym Kongresie Societas Humboldtiana Polonorum pracę pt. "Mediatory zapalenia w antynocyceptywnym działaniu JNJ7777120 u szczura".

Zaprezentowana praca powstała w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki i była przedmiotem pracy doktorskiej obronionej z wyróżnieniem w Centrum Biostruktury WUM.

Receptor histaminowy H4 to niedawno odkryty typ receptora histaminowego, który zaangażowany jest przede wszystkim w odporność organizmu. Związek JNJ7777120 jest modelowym "blokerem" tego receptora.

Celem prowadzonych badań była ocena czy związki blokujące receptory histaminowe H4 mogą być wykorzystane w leczeniu bólu ostrego i zapalnego, w szczególności towarzyszącego reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Badania na zwierzętach potwierdziły przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie blokera receptora histaminowego H4. Z jego wykorzystaniem nowe leki przeciwhistaminowe mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu wielu chorób, którym towarzyszy przewlekłe zapalenie.

W czasie obserwacji odnotowano również interakcje z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które wskazują na kluczową rolę lipooksygenaz (wywołują m.in. regulację procesów immunologicznych czy alergie) w działaniu badanego związku.

Omawiane badania były przedmiotem pracy doktorskiej Przemysława Rzodkiewicza obronionej z wyróżnieniem w Centrum Biostruktury WUM. Praca została również wyróżniona na 45. Kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Histaminą we Florencji w maju tego roku.

X Kongres Societas Humboldtiana Polonorum, na którym polski naukowiec wystąpił z wykladem, składał się z pięciu sesji tematycznych poświęconych kilku aspektom starzenia się: medycznemu, technologicznemu, kulturowemu, socjo-ekonomicznemu i prawnemu. Obrady toczyły się pod przewodnictwem 20 zaproszonych wykładowców, światowej sławy specjalistów, głównie z Niemiec i Polski.

Wśród zaproszonych ekspertów znalazł się m.in. Klaus von Klitzing, fizyk, laureat nagrody Nobla z 1985 roku, dyrektor i członek rady naukowej Instytutu Maxa Plancka w Stuttgarcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH