Jarocin: tu również mają szpital z certyfikatem dotyczącym leczenia bólu Szpital Powiatowy w Jarocinie; FOT. Materiały prasowe

Szpital Powiatowy w Jarocinie jest kolejną lecznicą w kraju, która uzyskała certyfikat "Szpital bez bólu" i będzie się nim mógł posługiwać przez najbliższe trzy lata.

Polskie Towarzystwo Badania Bólu przyznaje certyfikaty tym szpitalom, które spełniają odpowiednie wymogi dotyczące wprowadzenia na oddziałach zabiegowych procedury dotyczącej bólu pooperacyjnego.

Przypomnijmy, że program walki z bólem u pacjentów jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu wspólnie z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwem Chirurgów Polskich, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym oraz Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym. I właśnie te organizacje zaświadczyły, że placówka spełnia wymagane kryteria PTBB.

- Do programu może zgłosić się cały szpital lub pojedyncze oddziały. Nasza placówka  wytypowała oddziały zabiegowe z zakresu bólu pooperacyjnego. W tej sytuacji niezbędne okazały się specjalistyczne szkolenia, dlatego też 37 lekarzy i 72 pielęgniarki przez trzy miesiące szkolili się pod kątem monitorowania i leczenia tzw. bólu ostrego - tłumaczy Leszek Mazurek, prezes szpitala w Jarocinie.

- Szkolenia zakończyły się egzaminem, który zdała cała załoga. Efektem tego jest właśnie certyfikat, potwierdzający wprowadzenie w lecznicy najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego - dodaje prezes Mazur.

Głównym założeniem  programu „Szpital bez bólu” jest podniesienie jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego w polskich szpitalach. Z danych wynika, że u ponad połowy pacjentów ból pooperacyjny jest niewłaściwie niwelowany. W praktyce często oznacza to, że chory zbyt późno dostaje leki, które i tak w efekcie końcowym nie zawsze chronią go przed cierpieniem.

Zgodnie z programem PTBB, ból u pacjentów jest określany w dziesięciostopniowej skali, a jego eliminowanie rozpoczyna się tuż po zabiegach i jest stopniowane w zależności od jego natężenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH