Indywidualne i społeczne koszty przewlekłego bólu w Europie

Publikujemy abstrakt pracy "Indywidualne i społeczne koszty przewlekłego bólu w Europie: analiza strategicznych priorytetów i działań na rzecz rozpowszechniania wiedzy i poprawy dostępności do odpowiedniego leczenia" (BMC Public Health 2013, 13:1229)*.

Kontekst: Przewlekły ból jest dolegliwością powszechną w Europie i na świecie, a jego niedostateczne leczenie jest przyczyną istotnych kosztów ponoszonych przez pracowników, pracodawców, system opieki zdrowotnej i społeczeństwo w ogóle. Przewlekły ból ma istotny negatywne socjoekonomiczne skutki, które w istocie są nie mniejsze od skutków innych jednostek chorobowych.

W świetle przeglądu obecnie publikowanych danych potwierdzających ten ekonomiczny i socjoekonomiczny wpływ autorzy stawiają tezę, że leczenie przewlekłego bólu powinno być sklasyfikowane na równi z innymi priorytetami europejskiej medycyny. W artykule wskazano strategie nakierowane na pokonanie barier stojących na drodze do skutecznego leczenia bólu, szczególnie tych dotyczących deficytów w edukacji i dostępie do interdyscyplinarnych usług medycznych.

Odniesiono się również do pewnej dezorientacji jaka istnieje w kwestii właściwego, klinicznego i naukowego stosowania opioidów. Problem ten manifestuje się w zasadniczych różnicach w regulacjach prawnych, dotyczących dostępności tych środków pomiędzy różnymi krajami.

Dyskusja: Na straty ekonomiczne w gospodarce składają się m.in. koszty ograniczonej produktywności, absencji i wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, dlatego sposoby walki z bólem przewlekłym powinny mieć na celu przywrócenie pacjentom sprawności, a nie tylko doraźne ulżenie im w cierpieniu.

W tym kontekście kluczowa jest szeroka edukacja lekarzy i personelu medycznego w zakresie najnowszych osiągnięć w dziedzinie leczenia bólu. Widoczny jest już postęp w tej kwestii, ale potrzebna jest dalsza motywacja i rozwój. Autorzy sugerują kierunek wielopoziomowego podejścia do leczenia bólu, w którym pacjenci z dolegliwościami trudnymi do opanowania przez lekarzy pierwszego kontaktu mogliby uzyskiwać pomoc i konsultację specjalistów leczenia bólu, którzy z kolei mogliby zaordynować konsultację u lekarzy różnych specjalności na podstawie konkretnego rozpoznania. Pacjenci z przewlekłym bólem powinni mieć dostęp do w pełni zintegrowanej, interdyscyplinarnej usługi medycznej.

Rządy i opieka zdrowotna państw powinny działać tak, aby ich polityka w zakresie kontroli rozpowszechniania leków była wyważona i nastawiona na ochronę zdrowia, ale bez przesadnych restrykcji ograniczających dobro pacjenta, a programy edukacji lekarzy powinny wspierać te cele.  

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH