Czy "skrzynka z bólem" pomoże zrozumieć problemy zmagających się z cierpieniem?

Uczestnicy niedawnego spotkania naukowo-dyskusyjnego w Parlamencie Europejskim, poświęconego potrzebom Europejczyków zmagających się z bólem przewlekłym, mogli poczuć przez krótką chwilę to, czego pacjenci z bólem neuropatycznym doświadczają w większym nasileniu i przez długie lata, nie uzyskując pomocy. Wystarczyło włożyć rękę do specjalnej skrzynki.

Spotkanie zatytułowane ''My pain feels like…'' (''Mój ból odczuwam jako…'') zorganizowano z inicjatywy eurodeputowanego z Rumuni Petru Luhana, odznaczonego m.in. prestiżową nagrodą MEP Awards 2013 w kategorii zdrowie, przyznawaną czołowym propagatorom inicjatyw prozdrowotnych w PE.

Spotkanie połączyło europosłów, naukowców i pacjentów. Kwestia bólu coraz częściej staje się tematem rozmów polityków, jako rzeczywisty problem starzejącej się populacji europejskiej, a także z uwagi na koszty społeczno-ekonomiczne jakie generuje ona dla gospodarki.

W tym trójstronnym przymierzu przeciwko bólowi zebrani na spotkaniu pochylili się nad niepokojąco wysokimi statystykami rozprzestrzenienia bólu przewlekłego w Europie. Dostrzegli też obraz niedostatecznego stanu opieki nad pacjentami z bólem oraz radzili jak usuwać bariery stojące na drodze do skutecznego leczenia. Mogli także sami ''poczuć'' ból.

Cenne doświadczenie?
Naukowcy z  Montescano Pain School we Włoszech zaprezentowali ''magiczną skrzynkę'' - prototypowe urządzenie generujące bodźce elektryczne stymulujące wrażenia bólowe.

Zapytaliśmy polskich ekspertów w dziedzinie leczenia bólu, czy poczucie bólu neuropatycznego możliwe do osiągnięcia za pomocą tego urządzenia może okazać się dla lekarzy i dla decydentów ochrony zdrowia ważnym doświadczeniem.

Prof. Jerzy Wordliczek, kierownik Oddziału Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie uważa, że w przypadku niektórych decydentów takie działanie mogłoby okazać się pożyteczne, ponieważ są jeszcze tacy, którzy np. akcję ''Szpital bez bólu'' potrafili spuentować jako ''Szpital bez sensu''.

- W nowoczesnym kraju w środku Europy w ogóle nie powinniśmy mieć wątpliwości co do wagi leczenia bólu. Wiele w tym obszarze już się dokonało, ale nadal wśród niektórych lekarzy, zwłaszcza należących do starszego pokolenia, dominuje przekonanie, że ból jest elementem każdej choroby i trzeba się z nim pogodzić - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Wordliczek.

Wyjaśnia jednocześnie, że ból neuropatyczny jest szczególnym rodzajem bólu. Zdrowy człowiek może go w pewien sposób doświadczyć uderzając się np. w łokieć.

- Ten ból jest podobny do rażenia prądem, ale trwa tylko chwilę. Ból neuropatyczny jest natomiast określany przez pacjentów jako parzący, palący, pieczący. Chorzy czują, jakby ktoś odrywał im mięśnie od skóry lub oblał ciało wrzątkiem - tłumaczy profesor.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH