Centrum Onkologii: dostęp pacjentów do leczenia bólu został zachowany

Oddział Medycyny Paliatywnej w Centrum Onkologii nie został zlikwidowany, a jedynie przeniesiony do innej kliniki. Pacjenci mają taki sam dostęp do leczenia bólu - zapewnia szpital.

Jak zapewnił prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w oświadczeniu zamieszczonym w czwartek (10 stycznia) na stronie internetowej Instytutu: "Konsultacje w zakresie leczenia bólu i opieki paliatywnej realizowane są jak dotychczas przez lekarzy zatrudnionych w Poradni Leczenia Bólu i Oddziale Medycyny Paliatywnej. Dostępność do konsultacji ambulatoryjnych i szpitalnych nie zmieniła się".

- Nawet na jeden dzień nie zostało przerwane udzielanie świadczeń dla pacjentów paliatywnych oraz wymagających leczenia bólu - podkreślił Warzocha.

We wtorek (8 stycznia) o interwencję w sprawie likwidacji Oddziału Medycyny Paliatywnej i Leczenia Bólu w CO-I zaapelowały do prezydenta RP i ministra zdrowia organizacje pozarządowe działające na rzecz pacjentów onkologicznych i ich rodzin. Według nich Centrum nie jest teraz w stanie zapewnić właściwej opieki przeciwbólowej.

"Likwidacja tego oddziału oznacza m.in. odmówienie pacjentom skutecznej opieki przeciwbólowej i kompleksowej terapii wspierającej leczenie przeciwnowotworowe" - zaznaczono w liście do ministra zdrowia.

"W związku z ukazaniem się szeregu artykułów w mediach (...) informujemy, że Oddział Badania Bólu Medycyny Paliatywnej do dnia 30.09.2012 r. działający przy Zakładzie Anestezjologii i Intensywnej Terapii, od dnia 01.10.2012 (..) został przeniesiony do struktur Kliniki Onkologii i Chorób Wewnętrznych" - wyjaśnił dyrektor Centrum prof. Krzysztof Warzocha.

Jak dodał, zadania Zespołu Wsparcia w zakresie pomocy psychologicznej oraz psychiatrycznej i socjalnej przejął Zakład Psychoonkologii, który opiekuje się nie tylko pacjentami, ale także ich bliskimi.

"Zakład ten dysponuje 14 psychologami oraz 4 lekarzami psychiatrami i jest to znacznie szerszy wymiar działalności, niż do tej pory mógł zapewnić jeden psycholog zatrudniony uprzednio w Zespole Wsparcia. Ponadto na każdym oddziale dostępny jest psycholog, który w każdej chwili może służyć swoją pomocą" - zaznaczył dyrektor CO-I.

"Musimy z całą stanowczością zdementować informację o kierowaniu naszych pacjentów do innych podmiotów leczniczych przez lekarzy Poradni Leczenia Bólu czy Oddziału Medycyny Paliatywnej. Jesteśmy zaniepokojeni eskalacją fałszywych informacji rozpowszechnianych w mediach. Jest to bardzo niebezpieczne ze względu na narastającą dezinformację chorych i narażenia ich na niepotrzebny niepokój" - napisał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH