Ból w raku prostaty

Rak prostaty występuje z dużą częstością i stanowi około 30% wszystkich nowotworów u mężczyzn. Jest to druga po raku płuca przyczyna zgonu z powodu nowotworu. Najistotniejszym czynnikiem ryzyka jest wiek. Ocenia się, że 70% mężczyzn powyżej 80 roku życia ma cechy raka gruczołu krokowego.

Wzrost rozpoznań raka stercza, zwłaszcza wykrywania go we wczesnych stadiach rozwoju wiąże się z oznaczeniem PSA - swoistego antygenu sterczowego (prostate-specific antygen). Jednak sam wzrost PSA może świadczyć o nowotworze, który jest klinicznie nieistotny. Potrzebne są dalsze badania i doświadczenie specjalisty urologa w celu odróżnienia, czy obecne zaawansowanie choroby wymaga leczenia i pilnej interwencji oraz czy chorzy są narażeni na pojawienie się przerzutów.

Wśród objawów w przebiegu nowotworu prostaty najczęściej występują i wzbudzają niepokój u chorego następujące objawy: zaburzenia w oddawaniu moczu, krwiomocz oraz ból. Decyzja o diagnostyce, a następnie o wyborze terapii należy oczywiście do lekarza. Biorąc pod uwagę, że rak może mieć związek także z działaniem androgenów (rzadko występuje u mężczyzn, u których przed 40. rokiem życia usunięto jądra) to u młodszych pacjentów jest większe prawdopodobieństwo na rozwój choroby i objawy kliniczne niż u starszych.

Do najczęstszych metod leczenia możemy zaliczyć (w zależności od wieku i rozległości zmian): usuniecie prostaty, radioterapię oraz hormonoterapię.

Bóle kostne
Przebieg choroby jest bardzo indywidualny i zróżnicowany. Obecność przerzutów do kości daje objawy i wymaga odpowiedniego postępowania leczniczego oraz profilaktyki, aby uniknąć dalszych powikłań. Zmiany o charakterze przerzutowym występują u 60-75% pacjentów z takim rozpoznaniem. W raku gruczołu krokowego występują zmiany w kościach o charakterze osteblastycznym, które charakteryzują się zagęszczeniem struktury kości. Najczęściej spotykana lokalizacja zmian to: kręgi kręgosłupa, kości miednicy, kości długie, kości płaskie - czaszka, żebra i mostek.

W leczeniu bólu przy przerzutach do kości należy rozważyć kilka możliwości. W przypadku zlokalizowanego bólu możliwa jest paliatywna radioterapia. Alternatywą, zwłaszcza przy licznych zmianach, może być zastosowanie radioizotopu z powinowactwem do kości. Najczęściej stosowany w postaci dożylnej jest stront89 oraz samar153 i ren186. Zarówno w jednej i drugiej metodzie odpowiedź o charakterze redukcji bólu jest widoczna, choć może być odroczona w czasie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH