Ból w raku płuca

Rak płuca nadal należy do nowotworów, których liczebność w naszym kraju jest znacząca. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choroba ta dotyka osoby po 40. roku życia, a częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem osiągając szczyt w wieku około 70 lat.

Niestety, rozpoznanie we wczesnym etapie choroby ma miejsce tylko u niewielkiej grupy pacjentów. Dzieje się tak dlatego, gdyż nowotwór płuca bardzo długo nie daje żadnych objawów klinicznych. W chwili rozpoznania często nowotwór jest już na tyle zaawansowany, że leczenie radykalne (zmierzające do wyleczenia) jest bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.

Dlatego w przypadku tego właśnie nowotworu szczególnie ważna jest rola profilaktycznych badań. Wykonanie rutynowego zdjęcia RTG klatki piersiowej jest prostym i dostępnym badaniem, a jego niewielki koszt jest niewspółmierny do kosztów późniejszego leczenia raka. Wiele zatem jest prawdy w powszechnie znanym stwierdzeniu, że łatwiej zapobiegać niż leczyć! Nie należy chociażby z tego powodu bagatelizować jakichkolwiek nowych objawów.

Czyt.: Podstawowe zasady leczenia bólu w chorobie nowotworowej

Mnogość objawów
jakie występują w raku płuca (osobno lub łącznie jednoczasowo) nie sposób omówić w ramach niniejszego opracowania. Istnieje jednak kilka objawów, które powinny nas zaniepokoić czy nawet wzbudzić czujność onkologiczną. Najczęściej występuje kaszel, który zwykle ma charakter przewlekły i może dotyczyć aż 80% chorych. Pojawia się jako zupełnie nowy, do tej pory niewystępujący objaw.

Należy pamiętać, że u osób, u których kaszel występuje przewlekle znamienna jest zmiana jego charakteru. Napady kaszlu mogą stać się częstsze i bardziej dokuczliwe. Kaszel jako dominujący objaw może nasilać lub prowokować inne dolegliwości, jak chociażby duszność czy ból. Kolejne alarmujące sygnały przemawiające za procesem patologicznym toczącym się w obrębie układu oddechowego to nawracające zapalenia płuc, duszność, chrypka czy krwioplucie.

Ból w klatce piersiowej nie jest dominującym objawem i występuje u ok. 15% - 20% pacjentów. Pierwsze doznania bólowe u pacjenta mogą pojawić się w trakcie diagnostyki nowotworu płuc i jest to związane z naruszeniem ciągłości tkanek podczas zabiegów diagnostycznych w obrębie klatki piersiowej (pobranie materiału do badania, torakoskopia).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH