Ból w przebiegu raka sutka

U pacjentek z rakiem sutka w chwili rozpoznania nie występują najczęściej żadne dolegliwości bólowe (u mężczyzn ten rodzaj nowotworu występuje bardzo rzadko). Natomiast począwszy od rozpoczęcia diagnostyki, a następnie leczenia przeciwnowotworowego można zacząć rozpatrywać objaw jakim jest ból.

Mimo że dostępne w literaturze dane są zróżnicowane to ból w trakcie diagnostyki i leczenia dotknie już 5-20% chorych. Postępowanie diagnostyczne, które często wymaga pobrania materiału do badania histopatologicznego, wiąże się z przerwaniem ciągłości tkanek. Jest to konieczne do wykonania biopsji mającej na celu określenie typu nowotworu.

Po potwierdzeniu cech złośliwości guza (raka) wdrażana jest terapia indywidualnie dostosowana do postawionego rozpoznania i zaawansowania nowotworu. Postępowanie przeciwnowotworowe obejmuje leczenie miejscowe (zabieg chirurgiczny, radioterapia) lub/i systemowe (chemioterapia, hormonoterapia). Zastosowanie większości z terapii onkologicznych może prowadzić do powstania bólu jatrogennego, czyli niekorzystnego efektu prowadzonego leczenia. Ból w tym przypadku może mieć charakter zarówno ostry, jak i przewlekły.

Ból ostry
związany z diagnostyką jest najczęściej krótkotrwały lub wiąże się z zabiegiem (ból pooperacyjny). W większości przypadków nie jest to problem kliniczny zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Należy jednak pamiętać, że drobne procedury zabiegowe, jak np. pobranie wycinków, biopsje wymagają znieczulenia najczęściej miejscowego podczas ich wykonywania, a następnie odpowiedniego zaopatrzenia chorego w okresie po zabiegu.

Chory musi zostać nie tylko poinstruowany jak postępować w razie pojawienia się bólu po wykonanym badaniu, ale co najważniejsze, jak sobie z tym bólem radzić oraz skutecznie go łagodzić. W przypadku zabiegu operacyjnego wydaje się wręcz oczywiste i nieodzowne wdrożenie leczenia przeciwbólowego bezpośrednio po zabiegu. Leczenie ostrego bólu pooperacyjnego jest nie tylko prawem pacjenta, ale nade wszystko powinnością lekarza.

Obowiązują w tym zakresie standardy postępowania w ostrym bólu pooperacyjnym opracowane przez grupę polskich ekspertów.

Bardziej skomplikowane
wydaje się leczenie bólu przewlekłego w przebiegu raka sutka, czyli takiego, który trwa dłużej niż 3 miesiące lub trwa dłużej niż proces gojenia się tkanek. Wynika to z faktu, że zespół bólowy po mastektomii należy do jednego z najczęściej występujących zespołów bólowych (powyżej 40%).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH