
Nowej generacji implanty ślimakowe po raz pierwszy w Polsce wszczepili we wtorek (18 grudnia) specjaliści Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, pod kierunkiem prof. Henryka Skarżyńskiego.
Operacja była transmitowana na żywo podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Polskiej Agencji Prasowej. Zabieg wykonano u dwóch pacjentów.
Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFiPS) w Kajetanach, w którym mieści się Światowe Centrum Słuchu, powiedział po zakończeniu operacji, że wykorzystano implant słuchowy nowej generacji, opracowany w technologii Hassle Free MRI Cochlear Implant Technology.
- Implant ten przeznaczony jest przede wszystkim dla seniorów, ale może być wszczepiany także młodszym osobom. Ma on tę zaletę, że pozwala wykonywać u pacjentów z niego korzystających badania przy użyciu rezonansu magnetycznego w polu o indukcji 3 T, które są podstawą współczesnej diagnostyki obrazowej - wyjaśniał specjalista.
Takie badania stosunkowo częściej wykonywane są u osób starszych. Czasami konieczne jest natychmiastowe jego wykonanie, np. kiedy dojdzie do wypadku drogowego. - Wykonanie takiego badania u pacjenta z tradycyjnym implantem może doprowadzić do jego wyrwania i zniszczenia oraz uszkodzeń w uchu - powiedział prof. Piotr Henryk Skarżyński, syn znanego chirurga, również z IFiPS.
Seniorzy często korzystają z różnych urządzeń poprawiających słuch, głównie z aparatów słuchowych, ale coraz częściej są im również wszczepiane implanty słuchowe. Z danych przedstawionych podczas konferencji prasowej wynika, że różnego stopnia niedosłuch, wpływający na codzienną komunikację z otoczeniem, wykazuje aż 75 proc. osób po 70. roku życia.
- Zaburzenia słuchu są ogromnym problemem społecznym - podkreślił prof. Piotr Henryk Skarżyński. - U osób starszych oprócz upośledzeń poznawczych w największym stopniu wpływają one na zdolność porozumiewania się z otoczeniem, a w skrajnych przypadkach prowadzą do społecznego wykluczenia - dodał.
Specjaliści przekonywali, że postęp w technice oraz w chirurgii sprawił, że można już pomóc prawie każdemu pacjentowi z niedosłuchem, niezależnie od tego, co jest jego przyczyną - uszkodzenia ucha zewnętrznego, środkowego czy wewnętrznego.
- Każdy pacjent z implantem może znaleźć się w sytuacji, kiedy np. z powodu podejrzenia nowotworu, po urazach czy z powodu coraz częstszych zmian naczyniowych w obrębie głowy, będzie konieczne wykonanie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego - podkreślił prof. Henryk Skarżyński.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 15:15 Potencjalnie toksyczne chemikalia z ekranów LCD można znaleźć w domowym kurzu
- 14:30 Wstrzymane szczepienia przeciw HPV w programach samorządowych
- 14:09 U pacjentów kardiologicznych występują coraz liczniejsze choroby współistniejące
- 14:02 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia nt. standardu rachunku kosztów
- 13:50 Bydgoszcz: lekarz i były poseł PO informuje o "kluczowej zmianie" w możliwości powołania uniwersytetu medycznego
- 13:23 Co na styczniowej liście leków refundowanych? MZ ogłasza kilka nowości, w tym dla diabetyków
- 12:40 Ministerstwo Zdrowia przedstawiło styczniową listę refundacyjną
- 1 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 2 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 3 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 4 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 5 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 6 Spożywanie posiłków w 10-godzinnym "oknie żywieniowym" przynosi dobre efekty zdrowotne
- 7 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych