RELACJA

Pozasądowy modelu dochodzenia roszczeń nie spełnił oczekiwań pacjentów. Dlatego w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad jego modyfikacją - powiedziała podczas XIII Forum Rynku Zdrowia prof. Dorota Karkowska z Fundacji Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, członek rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak wyjaśniała profesor podczas XIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2017 r.) na sesji "Prawo w ochronie zdrowia - wybrane zagadnienia", obecnie system dochodzenia roszczeń przez pacjentów opiera się na "quasi małych sądach", które oczywiście nie orzekają o stopniu winy, ale o tym, czy dane  zdarzenie było zgodne czy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną.

Prof. Dorota Karkowska była przez kilka lat wiceprzewodniczącą mazowieckiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych i jej doświadczenie wskazuje, że do takiej komisji bardzo często rzeczywiście zwracają się osoby, które doznały bardzo poważnych szkód.

- Trudno było jednak postawić zarzut komukolwiek w szpitalu, że to działanie było niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. Szkoda była duża, potrzeba zabezpieczenia tej szkody, chociażby na okoliczność dalszej rehabilitacji wydawała się oczywista, ale nie mogliśmy tego zrobić. Jeżeli więc nawet taka osoba idzie z takim orzeczeniem do sądu cywilnego, też takiej rekompensaty nie uzyskuje, ponieważ tam odpowiedzialność określa zasada winy - wyjaśniała ekspertka.

Zdaniem prof. Karkowskiej, dokonując pewnych zmian w ramach transformacji społecznej, także w kodeksie cywilnym odeszliśmy od zasady słuszności. Czyli możliwości, która pozwalałaby w pewnych okolicznościach zasądzać odszkodowanie, gdy przemawiają za tym inne względy niż czysto prawne, chociażby zasady współżycia społecznego. - Sądziliśmy, że model pozasądowy będzie spełniał tę nadzieję, ale nie spełnia - oceniała.

- Stąd pomysł ministra, aby przede wszystkim zmodyfikować pojęcie zdarzenia medycznego na zdarzenie niepożądane i stworzyć taki model, który będzie rekompensował te zdarzenia, które nie są rekompensowane przez system, a z różnych względów powinny być - mówiła przedstawicielka Fundacji Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Jak dodała specjalistka, prace były dość zaawansowane i nadal trwają. Ważne też, że każda zmiana wymaga finansowania, a obecne zmiany systemowe zepchnęły na drugi plan te zamierzenia.

- Generalnie stworzenie systemu rozpatrywania roszczeń związanych ze zdarzeniami medycznymi to był krok dobrą stronę. Teraz przyszedł moment, żebyśmy wyciągnęli wnioski i dokonali modyfikacji - podsumowała prof. Dorota Karkowska.

Pełna relacja z sesji, z wypowiedziami wszystkich panelistów - już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl (dział Konferencje) i najbliższym, listopadowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 11/2017).

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH