RELACJA

"Powikłania, zdarzenia niepożądane, błędy medyczne - odpowiedzialność prawna placówek medycznych i ich personelu" - to tytuł jednej z sesji, która odbyła się podczas XII Forum Rynku Zdrowie (Warszawa, 26-27 października 2016 r.).

- Odpowiednie wystandaryzowanie procedur dotyczących zgłaszania zdarzeń niepożądanych lub samej obawy, że istniało zagrożenie powikłania w wyniku takiego zdarzenia, jest bardzo ważnym elementem unikania ryzyka w szpitalach - mówił podczas XII Forum Rynku Zdrowia Rafał Holanowski, prezes zarządu Supra Brokers SA.

Jak przypomniał, opieka zdrowotna jest uznawana na świecie za jedną z dziedzin najbardziej obciążonych ryzykiem działalności człowieka.

- Wobec tego kluczowym elementem implementacji procesu zarządzania ryzykiem jest zbudowanie świadomego, zaangażowanego i współodpowiedzialnego personelu, który będzie rozumiał, w jaki celu ten proces został wdrożony - zaznacza prezes Supra Brokers SA.

Podkreśla, że jednym z obowiązków personelu, co już ma miejsce w innych krajach, jest zgłaszanie zdarzeń niepożądanych w określony sposób. - Odpowiednie wystandaryzowanie takich procedur i zapisów powoduje, ze system działa na zasadzie "zapisz i się ucz" - mówi Rafał Holanowski.

Zdarzenia medyczne to także wynik błędów użytkowych, które stanowią jedną z podstawowych przyczyn roszczeń pacjentów. - Błędy te mogą wynikać m.in. z oszczędności - uważa Agnieszka Sikorska-Brzozowska, Regulatory & Governmental Affairs w 3M Health Care Business Group.

Jak zwraca uwagę Agnieszka Sikorska-Brzozowska, istnieje pula zdarzeń nieprzewidzianych i niemożliwych do uniknięcia, związanych np. z wiekiem, stanem fizjologicznym pacjenta.

Jest też jednak grupa zdarzeń możliwych do uniknięcia. Są wśród nich zdarzenia będące skutkiem właśnie błędów użytkowych.

- Błędy medyczne mogą wynikać także z szukania oszczędności. Dlatego oszczędności trzeba szukać w sposób racjonalny - zaznacza Agnieszka Sikorska-Brzozowska, przypominając, że w kraju skala odszkodowań wypłacanych pacjentom z powodu zdarzeń medycznych sięga już 200 mln z zł rocznie.

W dyskusji panelowej pt. "Powikłania, zdarzenia niepożądane, błędy medyczne", wzięli udział (w kolejności alfabetycznej):
Paweł Bała, prawnik w Klinicznym Szpitalu Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie
Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta
Jacek Chojnacki, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Warszawie
Rafał Holanowski, prezes zarządu Supra Brokers SA
Agnieszka Sikorska-Brzozowska, Regulatory & Governmental Affairs, 3M Health Care Business Group
Tomasz Uher, dyrektor medyczny, Grupa EMC Szpitale 
Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, Naczelna Izba Lekarska

Pełna relacja z sesji, z wypowiedziami wszystkich panelistów, już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl oraz w listopadowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia (nr 11/2016).

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH