RELACJA

"Powikłania, zdarzenia niepożądane, błędy medyczne - odpowiedzialność prawna placówek medycznych i ich personelu" - to tytuł jednej z sesji, która odbyła się podczas XII Forum Rynku Zdrowie (Warszawa, 26-27 października 2016 r.).

- Odpowiednie wystandaryzowanie procedur dotyczących zgłaszania zdarzeń niepożądanych lub samej obawy, że istniało zagrożenie powikłania w wyniku takiego zdarzenia, jest bardzo ważnym elementem unikania ryzyka w szpitalach - mówił podczas XII Forum Rynku Zdrowia Rafał Holanowski, prezes zarządu Supra Brokers SA.

Jak przypomniał, opieka zdrowotna jest uznawana na świecie za jedną z dziedzin najbardziej obciążonych ryzykiem działalności człowieka.

- Wobec tego kluczowym elementem implementacji procesu zarządzania ryzykiem jest zbudowanie świadomego, zaangażowanego i współodpowiedzialnego personelu, który będzie rozumiał, w jaki celu ten proces został wdrożony - zaznacza prezes Supra Brokers SA.

Podkreśla, że jednym z obowiązków personelu, co już ma miejsce w innych krajach, jest zgłaszanie zdarzeń niepożądanych w określony sposób. - Odpowiednie wystandaryzowanie takich procedur i zapisów powoduje, ze system działa na zasadzie "zapisz i się ucz" - mówi Rafał Holanowski.

Zdarzenia medyczne to także wynik błędów użytkowych, które stanowią jedną z podstawowych przyczyn roszczeń pacjentów. - Błędy te mogą wynikać m.in. z oszczędności - uważa Agnieszka Sikorska-Brzozowska, Regulatory & Governmental Affairs w 3M Health Care Business Group.

Jak zwraca uwagę Agnieszka Sikorska-Brzozowska, istnieje pula zdarzeń nieprzewidzianych i niemożliwych do uniknięcia, związanych np. z wiekiem, stanem fizjologicznym pacjenta.

Jest też jednak grupa zdarzeń możliwych do uniknięcia. Są wśród nich zdarzenia będące skutkiem właśnie błędów użytkowych.

- Błędy medyczne mogą wynikać także z szukania oszczędności. Dlatego oszczędności trzeba szukać w sposób racjonalny - zaznacza Agnieszka Sikorska-Brzozowska, przypominając, że w kraju skala odszkodowań wypłacanych pacjentom z powodu zdarzeń medycznych sięga już 200 mln z zł rocznie.

W dyskusji panelowej pt. "Powikłania, zdarzenia niepożądane, błędy medyczne", wzięli udział (w kolejności alfabetycznej):
Paweł Bała, prawnik w Klinicznym Szpitalu Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie
Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta
Jacek Chojnacki, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Warszawie
Rafał Holanowski, prezes zarządu Supra Brokers SA
Agnieszka Sikorska-Brzozowska, Regulatory & Governmental Affairs, 3M Health Care Business Group
Tomasz Uher, dyrektor medyczny, Grupa EMC Szpitale 
Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, Naczelna Izba Lekarska

Pełna relacja z sesji, z wypowiedziami wszystkich panelistów, już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl oraz w listopadowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia (nr 11/2016).

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH