RELACJA

Rozwój technologii medycznych związanych z diagnostyką i terapią spowodował zdecydowany wzrost potrzeb w zakresie rozwiązań informatycznych - oceniali uczestnicy sesji ''Oblicza e-zdrowia. Technologie teleinformacyjne'' podczas XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.).

Chodzi między innymi o integrację urządzeń diagnostycznych z systemem przyjęciowo-wypisowym Hospital Information System (HIS).

- Ten system zaczął rosnąć. Punktem wyjścia był system ewidencyjny, gdzie udawało nam się rejestrować dane administracyjne pacjenta. Potem system objął nazwy głównych procedur oraz dodatkowo - koszty tych procedur - opisywał Krzysztof Groyecki, wiceprezes Asseco Poland SA.

Jak wyjaśniał, dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej - historia chorób u pacjenta jest połączona bezpośrednio z urządzeniami diagnostycznymi, z pracowniami. Za pomocą tego systemu lekarze mogą wykonywać zlecenia leków, badań diagnostycznych. Bardzo często mogą też przekazywać bezpośrednio zlecenia do wyposażonych w systemy unit dose aptek, które dostarczają leki bezpośrednio do łóżka pacjenta.

- Przyrost funkcjonalności w ostatnim czasie jest nieprawdopodobny - przyznał prezes Groyecki. Jego zdaniem znowu stoimy przed barierą, bo nauczyliśmy się już rejestrować zdarzenia, ale teraz oczekiwania są zdecydowanie większe.

Wskazał, że lekarze liczą na check-listę przy wywiadzie przedmiotowym i podmiotowym, informację o zagrożeniach, które wynikają z danych terapii. Chcą konkretnych danych, np. że w 93 proc. przypadków na świecie odniesiono sukces przy zastosowaniu danej terapii, a w 7 proc. przypadków tego sukcesu nie było. Dodatkowo proszą jeszcze o informację, dlaczego tak się stało.

- Teraz mówi się coraz częściej, że nie ma już takiego pojęcia jak informatyka dla opieki zdrowotnej. Te pojęcia się zrosły, opieka zdrowotna ma w sobie informatykę i ta informatyka, żeby przetrwać w opiece zdrowotnej, musi się rozwijać w nieznanym dotąd tempie - wskazywał wiceprezes Asseco.

- Zasadniczy problem leży w kwestii finansowania - ile pieniędzy uruchomiono w tym roku na informatykę na poziomie centralnym? Firmy konsultingowe i prawnicze dostały zlecenia, natomiast firmy informatyczne w ogóle - podkreślał Krzysztof Groyecki.

Wiceprezes Asseco za słuszny uważa natomiast kierunek współpracy z regionami przy myśleniu od nowa o projekcie P1. Jego celem była budowa elektronicznej platformy usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia. W grudniu 2015 r. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o tym, że CSIOZ zakończy współpracę z obecnymi wykonawcami w celu umożliwienia realizacji projektu P1 w nowej formule.

Z kolei Michał Czarnuch, partner w Praktyce Life Sciences Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, moderator dyskusji, przypomniał, że Polska, jeśli chodzi o otwartość regulacji prawnych dotyczących przechowywania dokumentacji medycznej, jest już w czołówce europejskiej.

Jak przypominał mec. Michał Czarnuch, pod koniec minionego roku wprowadzono kluczowe, nowe rozwiązania prawne regulujące wykorzystanie rozwiązań informatycznych w ochronie zdrowia.

- Zmieniono m.in. przepisy dotyczące przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej, umożliwiono przechowywane jej poza szpitalem w tzw. chmurze. Możliwy jest outsourcing dokumentacji - zwracał uwagę podczas XII Forum Rynku Zdrowia Michał Czarnuch.

***

W dyskusji panelowej pt. "Oblicza e-zdrowia. Technologie teleinformacyjne", wzięli udział (w kolejności alfabetycznej):
Piotr Brukiewicz, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
Wojciech Górnik, zastępca dyrektora ds. informacji i współpracy z regionami w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia
Marcin Grabowski, p.o. dyrektora Departamentu Informatyki w Narodowym Funduszu Zdrowia
Krzysztof Groyecki, wiceprezes Asseco Poland SA
Agnieszka Kister, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia
Piotr Piątosa, prezes Comarch Healthcare SA

Pełna relacja z sesji, z wypowiedziami wszystkich panelistów, już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl oraz w listopadowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia (nr 11/2016).

 

 

 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH