Podczas VIII konferencji PFED będzie mowa o powikłaniach w cukrzycy. Motyw przewodni zaplanowanych sesji i wykładów poświęconych problematyce cukrzycy i jej powikłań brzmi: "Luksus posiadania wyobraźni".

Ryzyko wystąpienia ostrych i postęp przewlekłych powikłań zależy głównie od kontroli metabolicznej cukrzycy. Cukrzyca to schorzenie, które wymaga od pacjenta nie tylko regularnych spotkań i konsultacji z zespołem terapeutycznym, lecz także prowadzenia systematycznej samokontroli.

Pacjenci powinni nauczyć się kontrolować na co dzień poziom glikemii w taki sposób, aby w razie jej wahania móc od razu zareagować, a w przypadku wątpliwości skontaktować się ze swoim lekarzem lub osobami odpowiedzialnymi za edukację - pielęgniarkami, dietetykami i edukatorami diabetologicznymi.

Cukrzyca wymaga takiej kontroli i dokładnego monitorowania, gdyż niedostatecznie „zaopiekowana” może szybko doprowadzić do wystąpienia powikłań groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Niektóre z tych powikłań mogą pojawić się błyskawicznie, z minuty na minutę, inne rozwijają się znacznie dłużej.

Kompleksowe leczenie cukrzycy połączone z dużą świadomością pacjenta pozwala uzyskać doskonałe wyrównanie glikemii, zapewniając chorym prowadzenie normalnego życia, pozwalając na aktywność fizyczną i zawodową, realizację pasji i hobby.

VIII Konferencja PFED jest wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ bezpośrednio poprzedza XIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Tym bardziej więc będzie okazją do poważnej interdyscyplinarnej debaty.

Organizator:

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii
; www.pfed.org.pl, pfed@pfed.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH